Jak vybrat terárium

Než pro své zvířecí mazlíčky zakoupíte terárium s vybavením a dekoracemi, musíte znát podmínky, které zvířata vyžadují. Biotop v teráriu by měl být co nejvíce podobný prostředí, ve kterém zvířata ve volné přírodě žijí.

Osvětlení terária

Vyberte pro terárium vhodné místo. S výjimkou nočních živočichů je pro většinu živočichů ideální místo s dostatkem denního světla. Pokud na místě, kde terárium bude umístěno, není světla dostatek, lze ho nahradit UVA či UVB osvětlením. Osvětlení by mělo být asi 20 centimetrů nad místem, na kterém se budou živočichové vyhřívat a odpočívat.

Vysokou intenzitu osvětlení potřebují především pouštní živočichové, kteří ve volné přírodě žijí v korunách stromů. Nočním živočichům stačí pouze odlišit od sebe den a noc. Během dne jim tedy stačí minimum světla.

Jak dlouho svítit

Délka osvětlení terária se odvíjí od toho, z jaké části světa chovaná zvířata pocházejí. Většina druhů terarijních zvířat pochází z oblasti kolem rovníku a je potřeba svítit jim po celý rok 12 hodin denně. U druhů, které pocházejí z vyšších zeměpisných šířek, se délka svícení mění podle roční doby.

Starosti se zapínáním a vypínáním osvětlení vám ušetří spínací hodiny, které jednoduše nastavíte na dobu, ve kterou mají osvětlení vypnout a zapnout.

Velikost terária

Velikost terária přizpůsobte počtu chovaných živočichů. Nezapomeňte vzít v potaz velikost, do které zvíře může dorůst. Obecně lze říci, že zvířatům, která žijí především na zemi, vyhovují terária orientovaná na délku a zvířatům, žijícím na stromech či skalách, pak terária orientovaná do výšky.

Nejdelší strana terária pro ještěry by měla být minimálně 6 až 8 násobkem délky jejich těla bez ocasu v dospělosti.

Nejdelší strana terária pro hady by měla být dlouhá minimálně jako had.

Teplota v teráriu

V teráriu je nezbytné zvířatům zajistit potřebnou teplotu. V odpočinkových místech, kde se zvířata ohřívají, je teplota o několik stupňů vyšší než v ostatních částech terária. Nad tímto místem bývá umístěn zdroj tepla. Vyhřívací lampu je dobré připojit přes termostat, aby nedocházelo k přehřívání terária. Na termostatu se nastaví optimální teplota prostředí a jeho čidlo se umístí do protilehlého koutu terária do jedné třetiny výšky od dna.

Jako pojistka může sloužit druhý termostat, který v případě překročení kritické teploty, která by mohla ohrozit život chovaných zvířat (například v létě), vypne zdroj tepla. Nočním zvířatům do terária na místo, kde se vyhřívají, pořiďte topný kámen, který nechte část noci hřát – jako hřejí ještě nějakou dobu po setmění sluncem nahřáté skály a kameny.

Terárium
Terárium

Vhodný substrát terária

Substrát, kterým se pokryje dno terária, zvolte podle biotopu, ve kterém se ve volné přírodě vyskytují zvířata, která budete chovat. Dno tropického terária pokryjte substrátem, který dobře váže vodu a neplesniví. Pouštní terárium zas bude pokryté pískem a kameny.

Terárium můžete osadit i živými rostlinami, které – především v tropickém teráriu, pomáhají udržovat potřebnou vlhkost vzduchu.

Terárium podle biotopu

Podle prostředí, ve kterém se zvíře, které budete chovat, vyskytuje ve volné přírodě, si můžete vybrat z několika různých biotopů a pořídit si

  • tropické vlhké terárium,
  • tropické suché terárium,
  • terárium mírného pásma,
  • subtropické vlhké terárium,
  • subtropické suché terárium,
  • pouštní terárium,
  • nebo paludárium, které je kombinací terária a akvária – například želvária.

Členitost terária

Zvířata ve volné přírodě žijí v různě členitých terénech. Abyste jim zajistili ideální podmínky pro chov, vybavte terárium podle chovaných druhů zvířat různými jeskyněmi, převisy, římsami a plochami pro lezení.

Terárium můžete vybavit zajímavými doplňky, dekoracemi a technikou, která zajistí bezproblémový a bezpečný provoz terária.

Mohlo by se Vám také líbit

Diskuze je uzavřena.