Jak vybrat školní batoh

Začátek školního roku je za rohem a vy nejspíš vybíráte správný školní batoh pro vašeho školáka. Kvůli rozmanité nabídce na trhu se může zdát výběr školní tašky poněkud složitý. Nechte se námi inspirovat a seznamte se s tím, jaké funkce by taková školní aktovka měla mít.

Konstrukce, polstrování a vnitřní prostor

V dnešní době vám výběr správné kostry školního batohu pomůže určit norma ČSN 79 6506. Školní batoh by měl mít polstrovaná záda, ideálně anatomicky tvarovaná nebo s výztuhou. Váš potomek bude nosit batoh na zádech celý týden a tak by se případná snaha ušetřit na méně kvalitní aktovce nemusela vyplatit. Stavba batohu hodně napovít o tom, zda bude dobře držet tvar.

Nezapomínejte ani na velikost batohu a členění kapes, aby vše mělo své místo a pro dítě bylo vše dostatečně přehledné. Děti na vyšším stupni budou mít jiné potřeby ohledně členění kapes než ti mladší. Dobrou vlastností školního batohu je také nepromokavé dno.

Tip: Některé školy vyžadují, aby aktovky měly poutko na zavěšení na háček u školní lavice.

Popruhy

Myslete na počet a provedení popruhů. Vybírejte batoh se širokými polstrovanými popruhy, ty správně podpírají váhu na bedrech. Při výběru byste měli preferovat popruhy s nastavitelnou délkou. Některé školní tašky mají také hrudní pás, který pomůže lépe rozložit větší váhu.

Tip: Dnešní trh nabízí ti batohy na kolečkách, pro menší školáky je to vhodná varianta, protože je lze místo nošení jednoduše táhnout.

Vzhled

Vzhled je při výběru nejméně důležitý aspekt, ale pro vašeho školáka jistě nejzajímavější.

Dobrým ukazatelem na kvalitu školní aktovky může být i přítomnost reflexních prvků. Vaše dítě si zajisté bude přát batoh podle současných trendů, přeci jen ho bude provázet každým školním dnem. Dejte mu možnost do výběru školní aktovky zasáhnout a zvolit si její vzhled. Zvažte jasné barvy, ty jsou i za nepříznivého počasí a ve tmě lépe viditelné.

Školní batoh by si měl školák vybírat osobně, abyste se ujistili, že vše sedí tak, jak má.