Teď, v teplých letních dnech, trávíme u vody dost času. Osvěžit se v bazénu, zaplavat si, potápět se v moři, to všechno k létu neodmyslitelně patří. A jistě chcete, aby si vodu stejně užívalo i vaše dítě.
To, jaký vztah k vodě bude váš potomek mít, záleží na vás. Způsob, jak ho budete učit plavat, jak si vodu užít, mít z ní radost, rozhoduje. Úplně nejlépe jsou na tom děti, s nimiž chodili rodiče na plavání již v kojeneckém věku, protože si nestačily vybudovat strach z vody. Jde to samozřejmě i později.
Podejte mu to jako hru
Dítě kolem 3. – 4. roku je velmi zvídavé a moc rádo si hraje. Přesně to jsou vlastnosti, které vám budou velkými pomocníky při budování kladného vztahu k vodě. Jděte na to pomalu, do ničeho ho nenuťte, nechte ho, ať si staví přehrady, přelévá vodu kyblíkem a občas udělá dlouhou výpravu deseti kroků od břehu. Samozřejmě na mělčině a pod vaším ostřížím dohledem.
Nepokoušejte se věci urychlovat povely či dokonce potápěním dítěte do vody, když má zjevně strach. Necitlivý postup může dítě vůči vodě zablokovat navždy. Jediné, co ho může motivovat, je váš osobní příklad: potopte se a vynořte, cákejte, radujte se, Ukažte dítěti radost z vodních hrátek, to ho posune víc, než házení do vody s povelem “plav”.
Začněte potápěním
Dítě se rychleji plavat, když se s vodu sžije. A nejlépe mu půjde plavat pod vodou – naučí se hospodařit se vzduchem, dýchat do vody, nadechovat se nad hladinou. Než ho tedy položíte na hladinu, ukažte mu, co je pod ní.
Rozhodně neučte dítě potápět s ucpaným nosem a očima, to ho zbrzdí. Zkuste se s ním potápět pro předměty, pozorujte rybky pod hladinou, využijte jeho zvídavost. Oceňte každý jeho pokrok a vyčkejte chvíle, kdy dítě získá potřebnou jistotu. Teprve potom ho nechte, ať se zkusí položit na vodu.
Odborníci nejsou nadšení z nafukovacích kruhů. Jestliže už chcete dítěti něco dát, tak raději rukávky, které budete postupně vyfukovat.Vhodná je i polystyrénová destička, jíž se dítě přidržuje, když se učí splívat.