Makový olej – účinky a proč konzumovat

Kdo by neměl rád makové buchty či makový závin. Mák se využívá v kulinářském umění již od pradávna. Někteří jedinci dokonce mák vyhledávali kvůli obsahu opia, to má za následek, že pěstování máku má své omezení.

V poslední době se začalo mluvit také o makovém mléce a v neposlední řadě i oleji z máku. Ten se zpracovává lisováním za studena ze zralých zrn máku, které ještě neobsahují opium. Za studena se lisuje proto, aby se zachovaly všechny potřebné živiny a látky.

Makový olej jako doplněk stravy

Pojďme si přiblížit, proč je pro nás makový olej tak prospěšný. Především se pyšní svým množství omega-6 mastných kyselin nebo vysokým obsahem vápníku, kterého obsahuje více než například kravské mléko. Svými vlastnostmi připomíná lněný či konopný olej. Makový olej je bohatý nejen na množství minerálů (hořčík,draslík,fosfor a železo) a vitamínů, ale taky na bílkoviny, vlákninu,sacharidy a nenasycené mastné kyseliny. Tohle jsou přesně ty důvody, proč při nejmenším uvažovat nad konzumací makového oleje.

Vliv na lidský organismus

S přibývajícím věkem se zvyšuje riziko řídnutí kostí. Díky obsahuje vápníku a fosforu je makový olej vhodnou prevencí. Pomáhá éž udržovat pevné kosti a klouby. Esenciální mastné kyseliny obsažené v oleji jsou důvodem, proč olej užívat jako  prevencí proti kardiovaskulárním onemocněním. Při anémii vám zaručí dostatek železa, pomáhá od bolesti při migrénách a i od svalových křečí. Nemělo by být opomíjeno, že pozitivně ovlivňuje kožní onemocnění, ať už se jedná o lupénku či ekzém.

Použití

Makový olej je jako přírodní doplněk stravy rozhodně správná volba. Díky jeho jemné vůni a chuti se přidává do různých salátů. Nedoporučuje se však k tepelné úpravě, důvodem je ztráta vitamínů a minerálů. Doporučenou denní dávkou se uvádí lžička ráno na lačno a lžička večer před spaním.

Makový olej je ale stejně prospěšný i při vnějším použití: hydratuje a zjemňuje naší pleť a dodává mladiství vzhled, zpevňuje vlasy a nehty.

 

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.