Jak se zbavit strachu ze selhání

Umíte si představit, co všechno byste dokázali, kdyby vás neovládal strach ze selhání? Obava, že něco nedokážeme, že se nám to nepovede, že nás okolí odmítne, patří k nejčastějším strachům vůbec. Bohužel právě on nás brzdí v přirozeném rozvoji.

I ti nejúspěšnější lidé světa tuto obavu zažívají. Pochybnosti, že jdou správným směrem, že zvolili vhodný způsob, že jejich myšlenku, službu nebo produkt veřejnost přijme. Přesto uspějí. Jak je to možné? Dokážou se zbavit strachu ze selhání.

Proč se bojíme neúspěchu?

Kdysi v pravěku bylo vyčlenění z komunity v podstatě likvidační. Nikdo nepřežil bez svého rodu. Dnešní svět po nás chce neustálý rozvoj, posun dopředu, zlepšování se – úspěch. A my žijeme v představě, že pokud neuspějeme, naše komunita nás odmítne, vyloučí ze svého středu. Raději se do ničeho nepouštíme a žijeme v šedivé rutině, než bychom riskovali selhání a vyčlenění.

Přitom neúspěch si často přivoláme vlastními myšlenkami. Kolikrát v životě už jste řekli: tohle nedokážu? Mozek touto větou dostal signál, že má udělat všechno proto, aby se vám tento konkrétní úkol nepovedl. Takže jste měli pravdu: zkusili jste to, ale přesně podle vašeho proroctví jste neuspěli.

Neúspěch je jen další krok k úspěchu

V životě se vám stane to, čemu věří váš mozek. Jeho víra a vaše trpělivá práce  jsou dva předpoklady pro to, abyste neselhali, ale dosáhli svého cíle. Jestli věříte, že napíšete knihu, zhubnete pět kilogramů nebo přeplavete kanál La Manche, nakonec to dokážete. I když budete pochybovat a potkají vás dílčí neúspěchy.

Existuje moudré přísloví: “Nakonec všechno dobře dopadne. A jestli to nedopadlo dobře, pak to ještě není konec.” Právě tento postoj vás může navždy zbavit strachu ze selhání – přesvědčit vás, že úspěch se dostaví, i když se právě teď nedaří. Věřte sobě a věřte svým myšlenkám. A myslete vždy jen na to dobré, co se může stát.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.