Recept na medovníky

Medovníky neboli perníčky jsou tradiční slovanské pečivo ochucené voňavým kořením. Neodmyslitelně patří k vánočním svátkům, ve většině rodin se perníčky pečou už kolem Mikuláše, aby dobře odležely.

Je pravda, že existuje i recept na perníčky, které jsou hned měkké, ale ty klasické, prověřené staletími, se pečou s dostatečným předstihem a skladují se v dóze spolu s rozkrojeným jablkem, aby změkly a zvláčněly.

Recept na tradiční medovníčky

U nás se každoročně pečou na začátku adventu perníčky podle sto let staré kuchařské knihy Marie Janků – Sandtnerové. Na ně budete potřebovat:

  • 300 g žitné mouky (můžete použít i bílou pšeničnou a přidat trochu kakaa nebo rozpustné kávy kvůli barvě)
  • 100 g cukru krupice
  • 100 g medu
  • na špičku nože prášku do pečiva (nejlépe z vinného kamene, ale stejně poslouží i soda)
  • kůra strouhaná z půlky citronu
  • lžička perníkového koření
  • 20 g másla
  • 2 vejce

Postup:

V kastrůlku ohřejte med a přidejte do něj cukr. Hned jak se cukr rozpustí, odstavte kastrůlek a nechte směs vychladnout. Mouku prosijte a promíchejte s práškem do pečiva a strouhanou citronovou kůrou. Do mouky udělejte důlek, vyklepněte vejce, přidejte změklé máslo a cukrový rozvar. Rukama vypracujte těsto, které dejte nejlépe do druhého dne uležet v lednici. Pokud spěcháte, můžete s ním pracovat hned.

Z těsta vyválejte placku asi 3 mm vysokou a vykrajujte různé tvary. Ty skládejte na plech a pečte v troubě vyhřáté na 160 stupňů Celsia asi 8 minut. Aby se medovníčky pěkně leskly, potřete je před pečením rozšlehaným vejcem. Upečené, vychladlé perníčky ozdobte bílkovou polevou a uzavřete do krabice. Nechte je do vánoc odpočívat, několik dní před svátky je zkontrolujte a případně k nim přidejte rozkrojené jablko.

Domácí směs koření na perníčky:

Nejlépe v hmoždíři roztlučte hřebíček, anýz, badyán a kardamom, nakonec vmíchejte mletou skořici. Množství přidávejte od oka a vylaďte dle chuti. Místo hmoždíře lze použít třeba mlýnek na kávu.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.