Jak se zbavit cukání v oku

Každý z nás už jistě zažil to nepříjemné cukání očním víčkem nebo v koutku oka, které nikdo další sice ani nepostřehne, nám ale dočista rozhodí koncentraci. Tyto jemné záškuby přijdou nečekaně a obvykle v tu nejnevhodnější dobu, naštěstí poměrně rychle i odezní.

Tik v oku, jak se záškubům v očních víčkách také říká, má různé příčiny a ve většině případů nejde o nic nebezpečného. Obvykle je na vině únava, stres, větší nervové vypětí, může ale také jít o příznak vážnější choroby. jestliže cukání v oku přetrvává dlouhodobě, je čas poradit se s lékařem. V některých případech (naštěstí opravdu výjimečně) mohou být záškuby průvodním jevem roztroušené sklerózy nebo Tourreteova syndromu.

Co pomáhá na cukání v oku

Odpočinek

Cukání v oku může být způsobeno velkou únavou. Když se nebudete přepínat, budete si dopřávat krátký odpočinek mezi aktivitami a klidně i chvilové zdřímnutí během dne, cukání zase brzy zmizí.

Zbavte se stresu

Dlouhodobý stres může být spouštěčem záškubů v očních víčkách. v prvé řadě byste se tedy měli zbavit toho, co váš stres vyvolává. Pokud to není dost dobře možné vyřešit rychle, snažte se tedy najít si aspoň nějaké příjemné aktivity, díky nimž stres zmírníte. 

Doplňujte vitamin B a hořčík

Hořčík napomáhá správné funkci nervů a svalů, zbavuje je křečí a zmírní i cukání ve víčku. Vitamíny  skupiny B napomáhají funkci mozku a nervů, navíc přispívají k dobrému vstřebávání hořčíku. Nedostatek vitaminu B (jmenovitě B1 a B6) vyvolává nervozitu, podrážděnost a únavu.

Omezte kofein

Nadměrné pití kávy nebo limonád plných kofeinu může být příčinou cukání nervových zakončení v očních víčkách. Jestliže patříte k těm, kdo spotřebují během dne hodně kofeinu, zkuste ho co nejvíc omezit.

Zvlhčení očí

Za nepříjemný spasmus očního víčka někdy může syndrom suchého oka nebo jeho podráždění. V takovém případě použijte některý ze zvlhčujících přípravků. Pokud se ani po něm neuleví, navštivte očního lékaře.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.