Lněné semínko působí příznivě na vaše zdraví, například dodává tělu nezbytné bílkoviny a vlákninu, snižuje chuť k jídlu a pomáhá při hubnutí. Olej lisovaný z těchto semínek má pochopitelně stejné vlastnosti.
Lněný olej má univerzální použití. Můžete ho využívat nejen k přípravě různých pokrmů, ale také si ho mazat na kůži a využít tak jeho blahodárného vlivu na zdraví pokožky. Proč a jak správně užívat lněný olej?
Jak lněný olej prospívá
Lněný olej obsahuje hodně omega-3 mastných kyselin, které prospívají vašemu srdci. 1 lžíce lžíce lněného oleje denně se příznivě projevuje na funkci vašeho srdce, působí preventivně na celý kardiovaskulární systém, chrání mozek před negativními účinky stárnutí, zmírňuje zánětlivé procesy a je výborným laxativem. Laboratorní studie dokonce naznačují, že dokáže zastavit nádorové bujení, lze ho tedy považovat i za prevenci proti rakovině.
Lněný olej může být náhradou za rybí tuk nebo v případě, že nekonzumujete ryby a výrobky z nich pravidelně alespoň jednou týdně.
Použití lněného oleje
Jestliže chcete užívat lněný olej vnitřně, můžete ho konzumovat samostatně (1 – 2 lžičky denně), případně ho zamíchat do jídla, například do salátu. Pokrýt potřebu můžete i lněnými semínky, které přidáte do tvarohu či jogurtu. Může ovlivnit účinnost některých léků (na snížení cholesterolu, ředění krve či na diabetes), proto jestliže takové užíváte, poraďte se s lékařem, jestli je pro vás lněný olej vhodný.
Panenský lněný olej se nedá tepelně upravovat, nenasycené mastné kyseliny by ztratily své účinky a olej přestane být zdraví prospěšný. Navíc má tendenci na vzduchu rychle oxidovat, proto je třeba ho uchovávat v ledničce a průběžně kontrolovat jeho stav. Nádobu s lněným olejem vždy pečlivě zavírejte.
Lněný olej užívejte pro zvláčnění pokožky, případně najde využití jako zábal na vlasy proti lupům. Bývá zastoupen ve směsi v masážních olejích a nic nebrání jeho každodennímu používání.