Hormonální antikoncepce – mýty a fakta

Hormonální antikoncepce je nedílnou součástí života velké skupiny žen. Právě hormonální ochrana proti nechtěnému početí je mezi ženami všech věkových kategorií nejoblíbenější. Asi jako ke všemu i k hormonální antikoncepci se vážou nejrůznější mýty a polopravdy, o kterých jste možná slyšeli i vy. My jsme se v dnešním článku rozhodli vyvrátit nepravdivá tvrzení a naopak potvrdit ta, která jsou založená na pravdě. Jestliže i pro vás je hormonální antikoncepce nepostradatelnou součástí vašeho života, určitě si následující řádky nenechte ujít.

Po hormonální antikoncepci budu tlustá

Hned na začátek si zmíníme asi nejrozšířenější mylnou domněnku, které se drží spousta žen a dívek. Právě strach z přibírání na váze je jedním z nejčastějších důvodů, kvůli kterému se ženy hormonální antikoncepce bojí. Skutečnost je ale taková, že užívání antikoncepce založené na hormonech nemá na přibírání hmotnosti vůbec žádný vliv.

Po hormonální antikoncepci budu mít lepší pleť

Kéž by to tak bylo, to bychom potom antikoncepci zobali jako lentilky, kdyby to byla pravda. V tomto případě jsme od pravdy a lži tak na půl cesty. Je totiž pravda, že na někoho má antikoncepce blahodárný vliv na jiného je to spíše naopak.

Hormonální antikoncepce zvyšuje riziko vzniku rakoviny

Tak tento mýtus velice rádi uvedeme na pravou míru. Vůbec to totiž není tak, že by užívání antikoncepce mělo vliv na zvýšení rizika vzniku rakoviny, což je onemocnění, kterého se bojí snad každý z nás. Lékaři jsou dokonce toho názoru, že mnohem větší riziko na rakovinu mají právě ty ženy, které hormonální antikoncepci neužívají. Nutno ale dodat, že zároveň doporučují užívání antikoncepce méně po dobu deseti let.

Hormonální antikoncepce mě na 100% ochrání před otěhotněním

Bohužel ne a tím boříme další mýtus. I když by to bylo fajn. Ani svědomité užívání antikoncepčních pilulek vás proti otěhotnění neochrání na rovných 100%. Jsou totiž případy, ve kterých ženy otěhotnění i přes užívání antikoncepce. Jak je známo, účinky antikoncepce klesají například při užívání antibiotik nebo při střevní chřipce.

Antikoncepci nemohu brát, když kojím

Tak ani tohle není pravda, současná doba je totiž natolik moderní, že jsou k dispozici i takové hormonální pilulky, které mohou užívat ženy, které kojí.

Když budu užívat antikoncepci, zhorší se mi celulitida

Tohle je bohužel pravda. Je dokázáno, že hormony obsažené v pilulce mají negativní dopad na vitamín E, který v našem těle podporuje krevní oběh. Když se zhorší oběh, zvýší se riziko vzniku celulitidy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *