Bydlení

Jak poznat kvalitní plastová okna

Vybrat si ze současné nabídky plastových oken může být oříšek. Obvyklé dělení na dražší je lepší a levné jsou nekvalitní, nám tentokrát nepomůže. Jestli se aspoň trochu neorientujete v jednotlivých parametrech, můžete koupit předražený zmetek, ani nemrknete.

Jak hodnotit plastová okna

Taky vás na popisu plastových oken zaujme, že jsou vícekomorová? Přitom důležitější, než je počet omor, bývá o plastových oken tloušťka profilu a jeho výztuha. A také kvalita kování a koeficient tepelného prostupu. To jsou technické parametry, které bychom měli o oknech zjistit a vědět, jaké hodnoty očekáváme.

Zajímat bychom se měli také o výrobce oken. Z jaké země pochází, jestli bude komplikované reklamovat případnou závadu. Se základní údržbou by plastová okna měla vydržet klidně 50 let, ale co kdyby? Z hlediska reklamace je tedy asi vhodnější český výrobce, na druhou stranu by mělo jít o firmu, která kvůli nižší poptávce nezanikne během příštích pár let, a vy nebudete mít na koho se obrátit, když bude nutné okna opravit nebo seřídit.

Kvalitní plastová okna

Základní čtyři faktory určují kvalitu oken a podle nich byste měli vybírat. Za prvé jsou to profily, ty v nejvyšší A třídě musí mít tloušťku pohledových stěn minimálně 2,8 mm. Rozhodující vliv na tvarovou stabilitu má ocelová výztuha, ta by měla mít tloušťku cca 2 mm. Z hlediska tepelné izolace je podstatná stavební hloubka (minimálně 70 mm) a počet komor nejméně pět. V Čechách se okna s nižší počtem komor naštěstí ani nevyrábí.

Pokud jde o zasklení, jsou trendem současnosti trojskla. Samozřejmostí by mělo být použití teplých meziskelních rámečků, které výrazně snižují riziko tvorby kondenzátu v interiéru kolem okrajů skla. S kvalitou zasklení souvisí koeficient prostupu tepla celým oknem (Uw). Doporučená je hodnota Uw=1,2 W/m2K a nižší, u nízkoenergetických staveb maximálně Uw=0,8 W/m2K. Poslední faktor, který byste měli zjišťovat, je kování. To by mělo být celoobvodové a mít dostatek seřizovacích a zavíracích bodů, které také zajišťují rovnoměrný přítlak těsnicího systému. Zavírací body by měly být od sebe vzdáleny maximálně 700 mm.

Předchozí článekDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *