Připálená žehlička – Jak jí vyčistit?

Připálit žehličku není žádné umění a tu a tam se to povede každému. Stačí jen špatně odhadnout vhodnou teplotu, materiál či se zadívat na oblíbený pořad, zasnít v rytmu hudbu a malér je na světě. Žehličku je nutné okamžitě vyčistit, protože se na ní napeče a nachytá další nepořádek, což je hrozba pro zbytek prádla. K čištění vystačí běžně používané věci, které máte ve špíži či koupelně, pokud nemáte po ruce čisticí prostředky přímo na žehličku.

Záleží hodně na tom z jakého materiálu je žehlička vyrobená. Patrně nejvíce vodivý materiál je hliník, proto je obsažen téměř u většiny modelů, ale také se nejsnadněji poničí. Budete-li pokukovat po nové žehličce, vyberte takovou, kde je upevněný plát z nerezového materiálu. Ten je méně náchylný na přilnavost látek a odolává i škrábancům. Moderní žehličky mají žehlící plochu opatřenou speciálním povrchem na bázi keramiky, křemíku, smaltu, teflonu či speciální slitiny oceli. Pro každou žehličku dle jejího typu existují i speciální čisticí prostředky. Ale ať už je vaše žehlička jakákoliv, pomohou zubní pasta, kuchyňská sůl a ocet.

Jak vyčistit připáleniny z žehlící plochy

  • Dokud je ještě žehlička teplá, odstraníme z ní opatrně špachtlí nebo nožíkem přiškvařené kusy látky a necháme jí vychladnout. Na starší hadřík hrubší struktury naneseme klasickou zubní pasu a vyčistíme krouživými pohyby. Zubní pasta je účinná především u žehliček s nerezovou žehlící plochou.
  • Ocet zná hodně hospodyněk, jako pomocníka při úklidech. Žehličku s ním vyčistíme tak, že jí necháme nahřát a poté namočíme starý ručník či jiný hadr do octa a žehličkou přes něj přejíždíme. Na pracovní plochu si však pod tento „octový ručník“ dejte starou podložku (jiný ručník, deku). Lepšího výsledku dosáhnete, budete-li žehličkou přejíždět o hranu žehlicího prkna. Ocet nesmí přijít do napařovacích otvorů. Nemáte-li čas nebo chuť takto drhnout žehličku, zkuste octový zábal: namočený hadr v octu přiložte na plochu žehličky a nechte několik hodin působit.
  • Se solí buďte opatrní, protože hrozí poškrábání žehlící plochy. Přesto funguje na připáleniny výtečně. Pro tyto čisticí případy zvolte raději sůl jemně mletou. Nasypte jí na hadřík ve větší vrstvě a přejíždějte zahřátou žehličkou – opět lépe přes hranu žehlicího prkna.

 

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.