Jak vypěstovat afrikány

Aksamitník (Tagetes), lidově nazývaný afrikán i afrikána, pochází nikoli z Afriky, ale z amerických kontinentů. Tato nenáročná barevně žíhaná rostlinka u nás už docela zdomácněla, najdete ji na zahrádkách, v ozdobných záhonech v parcích i v truhlících za okny.

Jestli jste je ještě nezkoušeli pěstovat, poradíme vám, proč se do toho pustit. Jejich vůně totiž odpuzuje některé druhy hmyzu, hlavně zahradních škůdců (například hlístice). proto je často najdete vyseté jako obruby záhonů. V truhlíku za oknem brání vlétnutí much a komárů do bytu. Na druhou stran přilákají motýly a včelky, takže jsou užitečné hned dvakrát. Některé druhy můžete dokonce i konzumovat.

Co afrikány potřebují

Afrikán neboli aksamitník skutečně nevyžaduje žádnou speciální péči, přizpůsobí se v podstatě jakýmkoliv podmínkám. Půda mu vyhovuje spíš písčito-hlinitá nebo písčitá, stanoviště snese na slunci i v polostínu.

Pěstovat se afrikány mohou i ze semen i ze sazenic. Po pravdě ale není nutné je předpěstovávat, afrikány rostou rychle. Vysévat i vysazovat do půdy je doporučujeme až po zmrzlých, tedy v polovině května. Už od června se můžete těšit na květy, kterými vás budou těšit až do října. Mladé rostlinky zalévejte častěji, vzrostlé aksamitníky snesou i delší sucho.

Letnička nebo trvalka?

Dnes už jsou vyšlechtěné oba druhy, takže záleží jen na vás, jaký kultivar zvolíte. Pro pěstování v nádobách je ale asi lepší zvolit odrůdy jednoleté a netrápit se zazimováním. Na jaře si zasijete afrikány nové. Letničky mají velké bohaté květy, buď jednobarevné nebo žíhané, převážně v teplých barvách žluté, ranžové a okrové.

Mexický afrikán (Tagetes lucida) je mrazuvzdorný a dá se pěstovat v zahradě jako trvalka. Jeho květy jsou drobné, ne tak bohaté, jako je tomu u letniček, ale voní krásně po anýzu a je jedlý a dokonce i léčivý. Dorůstá do keříku vysokého až 40 cm, vyžaduje pravidelnou zálivku a přihnojování.

 

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.