Zánět močového měchýře a jeho léčba

Ačkoli zánět močového měchýře nepředstavuje závažné onemocnění, dokáže náš život pěkně znepříjemnit. Své zkušenosti se zánětem močových cest má drtivá většina žen. I statistiky mluví jasně: touto nepříjemnou zdravotní komplikací trpí mnohem více žen nežli mužů. Určitě i vás zánět močového měchýře minimálně jedenkrát za život potkal. Jeho největší úskalí se skrývá v tom, že jakmile se objeví jednou, má tendenci se vracet – a to opakovaně. V dnešním článku si společně povíme, jaké jsou nejčastější příčiny zánětu, jak se léčí a jak mu můžete předejít.

Co je příčinou zánětu močového měchýře?

Nejčastější příčinou zánětu močových cest je bakterie escherichia coli, která se běžně vyskytuje v lidském střevě. Za normálních okolností nijak neškodí, ale některé druhy této bakterie mají schopnost uchytit se na sliznici močové cesty a dostat se skrze močovou trubici do močového měchýře. Tam způsobí nepříjemný a bolestivý zánět.
Jak se zánět projevuje:
  • bolest v podbřišku
  • častá potřeba močení
  • řezavé pálení při močení
  • zvýšená teplota

Prevence zánětu

Zánět močového měchýře vůbec není příjemný. Kromě bolesti v podbřišku pacienti pociťují i řezání a pálení při močení. Z tohoto důvodu se často bojí dojít si na záchod. Této zdravotní komplikaci můžete předcházet prevencí. Pojďme si společně říci několik tipů, díky kterým se můžete zánětu vyhnout:
  • hygiena po vykonání potřeby
  • hygiena před a po pohlavním styku
  • nošení vhodného spodního prádla
  • používání neškodných kosmetických produktu

Jak se zánět léčí?

Projevují se u vás příznaky zánětu močového měchýře, ale stále ještě otálíte s návštěvou lékaře? Můžete si zkusit pomoci sami! Proti zánětu napomáhají brusinky a borůvky, které můžete konzumovat v sušeném i syrovém stavu, nebo můžete vsadit na extrakt z těchto plodin. Hodně vám může pomoci vitamín C, který zvýší kyselost moče a to zpomalí růst nežádoucích bakterií. Naše babičky věřily na pomoc v podobě ananasu, kdy konzumace tohoto ovoce dodá vašemu tělu látku Bromelain, která se pyšní vysokými protizánětlivými účinky. Mimo jiné se doporučuje hodně pít a dodržovat důsledný pitný režim.

Kdy navštívit lékaře?

Je důležité si uvědomit, že každý zánět představuje hrozící nebezpečí. Ačkoli se zpočátku může tvářit nevinně, při neléčení může mít fatální následky. Pokud se vám nepodaří zbavit se zánětu svépomocí, neváhejte nad návštěvou lékaře. Ten provede vyšetření a s největší pravděpodobností vám předepíše antibiotika. Se zánětem si nezahrávejte! Zpočátku se může jednat pouze o zánět močových cest, ale postupem času se zrádné bakterie mohou dostat až do ledvin.
Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.