Jak na sušená rajčata

Urodilo se vám hodně rajčat a už nevíte co s nimi? A nebo jen máte chuť vyzkoušet rajčata na jiný způsob, než jako tradiční čerstvou svačinku? Zkuste je usušit a naložit! V dnešním článku se dozvíte, jak na to!

Sušená rajčata mají velmi intenzivní chuť, kterou u čerstvých rajčat nemůžeme hledat. Naložená v oleji se skvěle hodí do omáček, těstovinových i zeleninových salátů, k přípravě masa, ale lze si je dát jen tak na chuť. Já osobně doporučuji vyzkoušet tatarák ze sušených rajčat. To je dobrota!

Postup při sušení rajčat

Omytá a usušená rajčata nakrájíme na cca 1 cm tenké plátky. Pokud použijeme cherry rajčátka, stačí, když je jen rozpůlíme. Je důležité, aby rajčata byla zralá, ale tvrdá, bez známek poškození. Teď přichází chvíle, kdy můžeme rajčata osolit – není to podmínkou. Pro sušení rajčat lze použít horkovzdušnou troubu, nebo přímo sušičku na ovoce a zeleninu. Horkovzdušná trouba narozdíl od sušičky vyžaduje naší přítomnost a kontrolu.

Pokud rajčata sušíme v sušičce: rajčata rozložíme na pláty sušičky a sušíme podle návodu daného typu sušičky. Doba sušení by se měla pohybovat okolo 10-12 hodin.

Pokud rajčata sušíme v horkovzdušné troubě: plátky rajčat rozložíme na pečící papír a sušíme přibližně 8 hodin, na 60°C.  

Tip: Správně usušená rajčata poznáte tak, že jsou pružná a zachovají si červenou barvu.

Ingredience k nakládání rajčat

Když máme rajčata usušená a nechceme je všechny ihned zkonzumovat, připravíme si suroviny k nakládání.

  • sušená rajčata
  • rozmarýn
  • bazalku
  • oregano
  • sůl
  • 5 ks stroužků česneku
  • 1 ks chilli paprička
  • slunečnicový olej

Postup při nakládání rajčat

Vaší fantazii se při nakládání rajčat meze nekladou, ale přece jen vás trochu inspiruji. Česnek si oloupeme a nakrájíme na tenké plátky, očistíme si chilli papričky od semínek a nakrájíme jej na proužky, či kolečka – jak je libo.  Do připravené sklenice dáme první vrstvu sušených rajčat, následují ostatní suroviny, které vždy ve vrstvách prokládáme rajčaty. Takto postupujeme dokud není naplněná téměř celá sklenice. Sklenici dolijeme slunečnicovým olejem tak, aby byla rajčata ponořená. Sklenici uzavřeme a necháme pár dní uležet.

Naložená sušená rajčata můžeme skladovat bez problémů klidně několik měsíců. 

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.