Orchidej se dá právem označit za královnu pokojových kytek. Pokud se jim dobře daří, potěší nás překrásnými květy a našemu domovu vdechnou exotický ráz. Krasotinky z tropických pralesů, kdysi vzácné exponáty dovezené dobrodružnými cestovali, uhranuly i nás Evropany natolik, že je dnes nacházíme v téměř každé domácnosti.
Pro pěstování orchidejí musíme znát některé klíčové faktory. Tím je bezesporu vlhký vzduch, případně jí několikrát v týdnu rosit a také dostatek jasného, ale rozptýleného světla. Neméně důležitý je výběr zdravé květiny už v prodejně. Vybírejte vždy kvetoucí orchideje s pevnými listy a zdravými kořeny. Odolnější druhy a kříženci nevyžadují složitou péči ani skleník.
Vzdušný substrát a menší květináč
Kytce, kterou si přinesete z obchodu nebo dostanete jako dárek, bude prospívat vzdušný a propustný substrát s omezeným množstvím živin. Kytku nedávejte do příliš velkého květináče. Derou-li se kořeny na povrch květináče, vůbec to není na závadu, naopak vzduch a světlo jim prospívá. Díky tomu, že nepotřebují kořeny tmu, lze zvolit i efektivní průhledný květináč. Pamatujte, že ne všechny substráty, nabízené pro pěstování orchidejí musejí být vyhovující.
Jak orchidej zalévat
Častou chybou v péči o teplomilné orchideje bývá přelévání. Následkem toho může docházet k nedostatku kyslíku, zahnívání kořenů a chřadnutí celé rostlinky. Nejlépe uděláte, když celý květináč ponoříte na několik minut do nádoby s dešťovou nebo odstátou vodou a poté necháte okapat. Tuto lázeň je dobré opakovat 2x v týdnu, během léta častěji. Budete-li zalévat, dávejte pozor, aby se nedostala voda do středu listové růžice.
Hnojení a výživa
Doplnění živin je sice důležité, ale nic se nemá přehánět. Ačkoliv orchideje kvetou přepychově, patří od přírody ke skromným rostlinkám – půda a vzduch v pralese nehýří zrovna živinami. Co dva týdny od jara do podzimu přihnojujte hnojivem, jež je určeno právě orchidejím. V hnojivu by mělo být dostatek draslíku a fosforu.