Co dělat, když dojde k přehřátí

Vysoké teploty bývají příčinou různých zdravotních potíží, mezi nejčastější patří přehřátí organismu. Jak ho rozeznat a co dělat, když se s přehřátím setkáte, si popíšeme v následujících řádcích.

K přehřátí dochází v případě, že vzrůstá tělesná teplota až do chvíle, kdy je narušena schopnost termoregulace. Zároveň se zastaví i schopnost vytvářet pot, což vede k tomu, že se tělo nemůže ochlazovat odpařováním.

Rané příznaky přehřátí

Jestliže jste dlouho vystaveni vysokým teplotám a zaznamenáte některé z následujících příznaků, je velmi pravděpodobné, že jde o první fází přehřátí. U přehřátého člověka můžete zaznamenat: závrať, únavu, svalové křeče, nevolnost, žízeň, pocit slabosti a točení hlavy, pozdější příznaky vyčerpání z horka, studenou, bledou kůži, velké puchýře, bolest hlavy, nevolnost a zvracení, iracionální chování nebo bezvědomí.

Předejít přehřátí není složité, stačí omezit venkovní aktivity v období kolem poledne, dbát na pitný režim a opravdu hodně pít. V horkých dnech pomáhá ochlazovat tělo pití s ledem i zmrzlina,  proto si ji klidně dopřejte. Osvěžování v bazénu je ideální řešení, pokud si ho nemůžete dopřát, vyhledávejte stinná místa, noste volné oblečení a v místnosti používejte ventilátor či klimatizaci.

Jak postupovat při první pomoci

Při podezření na přehřátí je nutné vyhnout se pohybu, ideálně posadit nebo položit postiženého do stínu či ještě lépe na chladné místo. Nechte ho doplnit tekutiny a jestli je to možné, zchlaďte ho vlažnou vodou – vlasy, obličej, krk, ruce. Je- li poblíž sprcha, nechte ho osprchovat ne příliš studenou vodou. Je nutné zajistit, aby byl pacient stále při vědomí, ale v klidovém režimu. Pomůže zvednout mu nohy aspoň o 30 cm. Jestliže nevnímá a nemluví, je zchlazení zásadní. Položte studené obklady na krk, třísla a podpaží, případně i na chodidla. A dbejte na pitný režim! Je potřeba vypít opravdu min. 0,5l vychlazeného nápoje. Pokud navíc dotyčný vykazuje známky šoku (namodralé rty a nehty, neschopnost udržet pozornost), vyhledejte lékařskou pomoc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *