Čím krmit ptáky a lesní zvěř

Když jsou pole a louky jsou pokryty bílou peřinou, v potocích se tvoří ledové kry, zkrátka venku vládne zimní období, mají volně žijící zvířata i ptáci problém s obstaráním potravy. Proto v tomto čase někteří z nás chodí krmit zvěř do lesů, labutě na břeh rybníka nebo ptáčky na zahradě. Přemýšleli jste, jestli zvířátkům, které krmíte, opravdu pomáháte, nebo jim svým výběrem potravy spíše neubližujete?

Krmíme ptáky

Mrazivé období  s sebou přináší i zamrzlé potoky, rybníky a jiné vodní plochy, proto zaručeně ptákům pomůžete tím, že jim nalijete čerstvou vodu a průběžně vyměňujete vždy, když také zamrzne.

Při procházce na břehu rybníka rádi krmíte labutě tvrdým pečivem, to jim ale moc nesvědčí. Nejlíp uděláte, když jim tvrdé pečivo předem rozmočíte, aby jim nepodráždilo krk. Čím dalším ptactvo nepohrdne? Určitě neuděláte chybu, když ve zverimexu pořídíte sušený hmyz, protože u nás jsou ptávi většinou  hmyzožravci. Oblíbené u opeřenců jsou lojové koule, které obsahují vyškavařený tuk, semena, strouhanku i krupici. Nevyloupaná slunečnicová semínka, proso, drcené ovesné vločky, kousky ovoce, tím vším můžete pohostit ptáčky v zimě.

Nakrmíme lesní zvěř

Než vyrazíte do lesa na procházku s účelem přinést zvěři něco na zub, přesvědčte se, co je pro ně nejlepší. Nechte doma staré pečivo, tím se zvěři může snadno ublížit, pokud snědí větší množství. Zaměřte se raději na seno, slámu nebo plody lesa, jako jsou kaštany, žaludy či bukvice, které se jim teď v zimním období těžko hledají.

Jistě doma najdete i nějakou tu bramboru, nebo mrkev co mají srnky v krmelci rády. Stejně tak nepohrdnou ovocem. Jablka, hrušky i švestky  jsou pro ně pochoutkou. Jestli máte možnost sehnat krmnou řepu, určitě jim bude chutnat. Důležitá a potřebná je pro ně sůl, ze které dostávají potřebné minerály. Tak nezapomeňte u krmelce nechat kus kamenné soli, dá se zakoupit v chovatelských potřebách. Vychytávkou je i solná pasta, tu můžete aplikovat na kmeny stromů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *