České vánoční tradice

Máme tu nejkrásnější den v roce, na který se těší malí i velcí. V tento den věříme v kouzla a čáry, ačkoli během roku jsme k nim spíše skeptičtí. Užíváme si chvíle strávené s rodinou, pochutnáváme si na dobrém jídle a společně s dětmi prožíváme neskrývanou radost u vánočního stromečku. Spousta z nás i v dnešní době dodržuje staré české vánoční tradice, které dělají vánoční svátky ještě o něco kouzelnější a magičtější. Dodržujete některé i vy?

České vánoční tradice

Zatímco některé tradice už dávno vymizely, jiné se tradují již po několik desetiletí a stále mají své kouzlo. I když je současná doba hodně moderní, spousta lidí nedá na tradice a zvyky dopustit. To, co nás naučili naši rodiče, pak předáváme svým dětem a věříme, že ony to jednou předají svým dětem a ty zase těm svým. Udělejte dnešní den ještě krásnější a nezapomínejte na české vánoční tradice.

  • Krájení jablek

    Asi nejoblíbenější vánoční zvyk. Po večeři si každý člen rodiny vezme jedno jablko a podélně jej rozkrojí. Podle toho, jaký na něho čeká jádřinec, si pak věští budoucnost do následujícího roku. Hvězdička představuje štěstí, zdraví a spokojenost. Naopak křížek odjakživa představoval smrt. Najdete-li v jablíčku shnilý jádřinec, je dost dobře možné, že budete v následujícím roce hodně marodit.

  • Zlaté prasátko

    Jestliže chcete na Štědrý den vidět prasátko, musíte se celý den postit. Pokud to vydržíte, mělo by se vám večer zlaté prasátko ukázat a přislíbit vám tak hojnost v následujícím roce.

  • Házení bačkorou

    Svobodné dívky a ženy, které již mají věk na vdávání, se po štědrovečerní večeři postavily zády ke dveřím a přes rameno hodily jednou svojí botou. Podle toho, kam směřovala špička, si věštily, jestli se v příštím roce vdají nebo ještě zůstanou doma. Špička ke dveřím znamenala, že děvce odejde z domu, naopak špička směrem k dívčině byla znakem toho, že se nevdá ani v příštím roce.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *