Kysané zelí jako vitamínová bomba pro podzim

Snažíme se posílit imunitu všelijakými zázračnými přípravky, kupujeme si vitamínové doplňky a exotické ovoce, abychom přečkali zimní měsíce bez virózy a přitom úplně zapomínáme na náš malý domácí zázrak, který s nimi může směle soupeřit.

Odjakživa bývala v každé chalupě po celou zimu bečka kysaného zelí. A babičky věděly, proč si ho na zimu připravit, jeho účinky na lidský organismus jsou nepřekonatelné.

Zdravé mléčné kvašení

Zvlášť nyní, kdy bojujeme s nadužíváním antibiotik a s vedlejšími účinky, které tyto léky mají, bychom měli kysané zelí zařazovat do jídelníčku co nejčastěji. Zelí totiž prochází mléčným kvašením a právě kyselina mléčná vytváří antimikrobiální látky zastavující růst patogenních bakterií, jednoduše řečeno: kvašené zelí je účinným probiotikem.

Kromě toho podporuje vstřebávání vápníku a železa do krve, trávení bílkovin a cukrů a mimo jiné také vyživuje buňky tlustého střeva, normalizuje střevní mikroflóru a zlepšuje průchodnost, takže vás zbaví zácpy.

Kvašeným zelím můžete podpořit léčbu žaludečních vředů či slinivky, dodnes je mezi diabetiky rozšířen zvyk snižovat si kysaným zelím nebo pitím šťávy z něj hladinu cukru v krvi.

Námořníci ho brali na cesty

Při dlouhých zámořských plavbách mívali námořníci problém s přísunem vitamínu C, který je chránil proti kurdějím (avitaminóza, skorbut). Ty se projevovaly častým krvácením různých částí těla (dásně, pod kůží, ve svalech, pod nehty, vnitřní orgány), sníženou odolností proti nemocem a poruchou krvetvorby. Zachránilo je až kysané zelí, protože vitamín C  v něm obsažený jim pomohl skorbutu se ubránit.

Kromě vitamínu C obsahuje kysané zelí také vitamíny B, E a K, ze stopových prvků pak draslík, vápník, zinek a hořčík, fosfor, síru či fluor. Kvašené zelí je doslova přírodní multivitamín, má močopudné účinky, zbavuje tělo toxinů a snižuje krevní tlak. Pro zachování všech vitamínů, především vitamínu C, který se teplem ničí, je dobré konzumovat ho pokud možno syrové. Výborný je třeba salát z pokrájeného kyselého zelí s jemně krájenou cibulkou a několika kapkami oleje.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.