5 tipů, jak se dobře vyspat i v letních vedrech

Vydatný spánek je pro naše tělo velmi důležitý. Když se dostatečně nevyspíme, jsme druhý den podráždění, unavení a nesoustředění. S tím pak jdou ruku v ruce bolesti hlavy, zad a další nepříjemnosti. V létě nám však může spánek narušovat i přílišné horko a dusno. Jak si s tím vším co nejlépe poradit?

1. Dbejte na správnou životosprávu

Kvalitu a délku spánku ovlivníme i tím, co přes den sníme a vypijeme. Během celého dne bychom měli pravidelně jíst, dopřávat si čerstvé ovoce a zeleninu a také dostatečně pít (nejlépe čistou vodu). Na noc se vyhněte těžkým a tučným pokrmům. Stejně tak může spánek narušit silný čaj, káva, alkohol, kofeinové a energetické nápoje. Dodávají nám až příliš energie, kterou už na noc nepotřebujeme. Naopak výborné je si večer uvařit meduňkový čaj. Uklidňující účinky mají také další bylinky, jako je například kozlík lékařský, chmel či hluchavka.

2. Sportujte

Pravidelná fyzická aktivita ovlivňuje jak naše zdraví, tak i kvalitní spánek. Pokud se během dne dostatečně unavíme sportem, lépe se nám večer bude usínat. Ale všeho moc škodí – 3 hodiny před spánkem je lepší se větší fyzické námaze vyhnout. Taková aktivita totiž naše tělo nastartuje a ještě několik hodin poté jsme plní energie a neschopní úplně vypnout. Pokud si přesto chcete před spánkem protáhnout tělo, doporučuje se jóga nebo krátká procházka.

3. Večer vyvětrejte a připravte se ke spánku

Každý večer je dobré pořádně ložnici vyvětrat. Přes den, kdy slunce nejvíce pálí, je lepší nechat okna zavřená. V noci se ale bez čistého vzduchu neobejdeme. Zdravý spánek ve velké míře ovlivňuje také matrace, jejíž výběr bychom rozhodně neměli podceňovat. Snažte se udržovat v ložnici tmu a naprosté ticho. Neberte si do postele počítač, nesledujte televizi a rozhodně nepracujte! Ložnice má sloužit pouze ke spánku a relaxaci.

4. Uléhejte každý den ve stejný čas

Naše tělo si rychle zvykne na pravidelný režim. Pokud budete každý den (i o víkendu) vstávat i usínat ve stejnou hodinu, nebudete mít se spánkem takové problémy. Každý z nás je jiný a má také odlišnou potřebu spánku. Někomu stačí naspat 6 hodin, jiný naopak potřebuje alespoň 9. Najděte si tu svou optimální dobu a denně ji dodržujte. Budete se lépe cítit, mít více energie i lepší náladu.

5. Udržujte v ložnici konstantní teplotu

Za nejvhodnější teplotu v ložnici se považuje 17-20 °C. V průběhu léta je toto pravidlo díky vyšší okolní teplotě mnohem těžší dodržovat. Čím dále více lidí proto řeší tento problém pořízením nástěnné klimatizace. Moderní klimatizační jednotky jsou bezpečné, neškodí zdraví a  mají speciální filtry, které navíc čistí vzduch od alergenů. Hlídají i optimální vlhkost vzduchu. Kromě udržování chladnějšího vzduchu tak pomáhají snižovat riziko vzniku plísní. To uvítají zejména alergici, kteří mohou klidně spát v místnosti se svěžím vzduchem.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *