4 nejčastější příznaky těhotenství v prvních dnech

Pokud má žena tušení, že by mohla být těhotná, mnohdy se natolik citlivě pozoruje, že si může mnohé symptomy i sama namlouvat. První dny bezprostředně po oplodnění se u většiny žen nijak neprojeví, protože cesta a zahnízdění spermie nějakou chvíli trvá. Jako první den budeme považovat tedy v tomto článku oplodnění, přestože se jedná obvykle o desátý až osmnáctý den menstruačního cyklu.

Vynechání menstruace

Většina žen považuje za první příznak těhotenství vynechání menstruace, obzvlášť měla-li jí žena pravidelnou. V tomto případě lze vyzkoušet těhotenský test, jehož výsledek však může ovlivnit práce doba početí. Pokud se test ukáže jako negativní, doporučuje se jej po deseti dnech opět vyzkoušet. Chcete-li výsledky vědět ihned, zažádejte lékaře o odběr krve s následným testem. Budete jej vědět maximálně do druhého dne s naprostou přesností.

Citlivé a nateklé prsy

Nenechte se však tímto příznakem zmást. Citlivé a nateklé prsy bývají i před menstruací, pokud se vám opozdila z důvodů stresu, vyčerpanosti či jiných důvodů nemusí to nutně značit těhotenství. Pokud se však menstruace nedostaví a citlivost prsů nadále přetrvává, jde pravděpodobně o těhotenství. Tento problém většinou odezní na konci prvního trimestru, ale některé nastávající maminky pociťují bolest prsů po celou dobu gravidity.

Implantační krvácení

Mnohé ženy zaznamenaly přibližně dvanáctý den po početí mírné vaginální krvácení. Je to způsobeno uhnízděním oplodněného vajíčka v mohutně prokrvené děložní tkání. Občas si ženy myslí, že mají slabou menstruaci. Jedná se však oproti klasické menstruaci jen o velmi slabé zašpinění prádla, které trvá tak dva dny.

Zvýšená únava

Pociťujete-li nadměrnou únavu, může se rovněž jednat o příznak těhotenství. Způsobeno je to rychle rostoucí hladinou hormonu progesteronu. Tato prvotní zvýšená únava obvykle ustupuje ve druhém trimestru, ovšem na konci těhotenství se u většiny maminek objevuje znovu – tentokrát však díky rostoucímu plodu, přibírání na váze, nepohodlí a špatnému spánku.