Jak na domácí kopřivový šampón

Pokud jste se rozhodli dopřát si zdravou přírodní kosmetiku a neutrácet za přípravky obsahující chemii, jistě vás zaujme i možnost vyrobit si doma svůj vlastní šampon z kopřiv.

Kopřivový šampon je klasika, je vhodný na mastné vlasy a při výskytu lupů. Působí proti padání vlasů, vyživuje je a zklidňuje pokožku na hlavě. Vlasy jsou po použití šamponu lesklé a zdravé.

Z čeho si domácí šampon připravíte

Na kopřivový šampon potřebujete především ty kopřivy, a to čerstvé, sušené, v zimě například i tinkturu připravenou z 1 lžíce sekaných čerstvých kopřiv vylouhovaných ve 3 lžících lihu. Po deseti dnech můžete tinkturu scedit do dobře uzavíratelné láhve, v níž ji pak uchováte měsíce.

Kromě kopřiv budete potřebovat destilovanou vodu a přírodní mýdlo, buď doma dělané nebo koupené, například olivové. Je také možné vzít na přípravu mycího roztoku jemné dětské mýdlo. Místo mýdla rozpuštěného ve vodě můžete rovněž použít dětský šampon, u toho máte jistotu, že byl dermatologicky testován a bude jistě hypoalergenní..Do šamponu můžete přidat několik kapek esenciálního oleje oblíbené vůně či pečující olej, mandlový, jojobový, koksový a podobně.

Jak postupovat

Výroba domácího šamponu není nijak složitá, stačí jen do vařící vody přidat kopřivy a necháme je 20 minut louhovat. Potom sceďte a do výluhu přidejte nastrouhané mýdlo, případně i dvacet kapek oblíbeného esenciálního oleje a čajovou lžičku oleje pečujícího. Vše důkladně promíchejte, přelijte do lahvičky a šampon máte hotový. V lednici vydrží bez jakýchkoliv konzervantů kolem 10 dnů.

Jestliže na výrobu použijete dětský šampon, postupujte stejně s přípravou výluhu z kopřiv.  Ten pak zcela vychladlý nalijete do lahvičky, dolijete vybraným šamponem, promícháte a můžete používat. Takto připravený šampon vydrží o něco déle, přesto je vhodné nepřipravovat ho příliš mnoho do zásoby, ale raději menší dávky, které dříve spotřebujete.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.