Zvyšte imunitu vašim vlasům a nehtům. Jaké potraviny jsou bohaté na zinek?

Zinek má v našem organismu řadu důležitých funkcí, po železe je druhým nejhojnějším minerálem v našem těle. Na zinku je přímo závislých vce než 300 enzymatických reakcí, přitom si ho tělo nedokáže ani vytvořit, ani uskladnit. Proto ho potřebujeme přijímat potravou kontinuálně.

Zinek se podílí na naší imunitě, hormonální rovnováze, na produkci bílkovin a také na kvalitě našich kostí, kůže, vlasů a nehtů. Abychom ho měli ve stravě dostatek, je jistě dobré vědět, které potraviny ho obsahují a v jakém množství. Ty s vyšším obsahem zinku je dobré do jídelníčku zařadit pravidelně.

Potraviny bohaté na zinek

Minerál zinek se vyskytuje v živočišné i v rostlinné potravě. Pokud jíte maso, zařazujte pravidelně hovězí maso (ve 100 g je 82% DDD zinku). Ještě bohatším na zinek jsou ústřice (524% DDD ve 100 g). Vysoký obsah má i krabí maso, jehněčí a kuře. Zinek je obsažen i v mléčných výrobcích, především v tvrdých sýrech. 

Z rostlinných zdrojů uveďme především dýni a cuketu. Nejvyšší obsah zinku mají dýňová semínka (69% DDD ve 100 g), proto si semínka dopřávejte všude, kde to jde: kupujte nebo pečte pečivo s dýňovými semínky, přidejte si je do zeleninového salátu nebo je konzumujte jen tak – opražené a mírně osolené. Zinek obsahují také ořechy, hlavně kešu a pistácie, či luštěniny (cizrna, čočka, červené fazole). Zinek se nachází také v nepraženém kakau a (co nás asi potěší nejvíc) také v kvalitní hořké čokoládě. 

Vegetariánům se často doporučuje kvůli zinku konzumovat tofu a tempeh, má to však háček. Sója, což je výchozí surovina pro výrobu tofu i tempehu, obsahuje fytáty – antinutrienty, které snižují vstřebávání minerálů včetně zinku. Fytáty jsou obsaženy i v obilovinách a rýži, z těchto potravin se zinek do organismu vstřebává jen těžko.

Doporučené články