4 důvody, proč jíst melouny

Umíte si představit léto bez krásně červeného šťavnatého melounu? Jen málokdo odolá této sladké pochoutce, která je mylně zařazována mezi ovoce. Ve skutečnosti je meloun vodní vzdáleným příbuzným salátové okurky.

Konzumace melounu je tělu prospěšná a to hned z několik důvodů,. Pojďme si tedy vyjmenovat vlastnosti, ,díky nimž je meloun zdravou a velmi vítanou položkou v mašem letním jídelníčku.

1. Meloun skvěle hydratuje

jistě jste si sami už mnohokrát všimli, že meloun umí zahnat žízeň. Skutečně obsahuje velké množství vody, takže ji skvěle doplní do všech buněk v organizmu, navíc obsahuje elektrolyty, což jsou důležité minerály, které pomáhají tělu zadržovat vodu. Ipleť je díky němu úžasně hydratovaná.

2. Obsahuje antioxidanty

Meloun je  vyloženě antioxidační bombou. Obsahuje vitamíny  A a C, navíc také fytonutrienty. Ty dokáží chránit proti volným radikálům, onemocněním srdce a zpomalují stárnutí všech buněk.Tyto antioxidanty také podporují imunitu a zabraňují zánětlivým procesům v těle.

3. Zdravé srdce

Jestli znáte lykopen, který mnozí hledají v rajčatech, pak vězte, že tento karotenoid najdete i ve vodním melounu. Lykopen aktivně působí proti volným radikálům a tím podporuje zdraví kardiovaskulárního systému.Nejvíce jej obsahují úplně vyzrálé kusy, lykopen je vysoce koncentrovaný právě ve zralém ovoci. Meloun také obsahuje hodně draslíku – minerálu, na němž je zdraví srdce závislé.

4. Nutriční valstnosti

Meloun je sice z 90 % tvořen vodou, zbylých 10 % má ale velký váznam pro naši výživu. Především jsou plné  vitamínu A a C dále pak vitamínů ze skupiny B, mědi, hořčíku a vlákniny, která pomáhá stimulovat vyprazdňování střev, ale především umí přivodit pocit sytosti. Díky tomu je vhodný při redukčních dietách. Hlavně nevyndávejte z melounu semínka, jsou významným zdrojem zinku a železa.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.