Říká se, že ruce jsou vizitkou ženy a k pěstěným rukám patří i upravené nehty. Někdy ale celkový dojem kazí fakt, že jsou nehty nažloutlé. Co s tím?
Nažloutlé nehty mohou mít několik různých příčin a podle toho se pak problém řeší. Nejčastěji bývají zbarvené nikotinem nebo po nekvalitním laku, mohou být ale zažloutlé v důsledku plísňového onemocnění nebo dokonce kvůli vážnější nemoci (játra, štítná žláza, plíce, lupénka, diabetes a další). Pokud se jedná o průvodní příznak nemoci, je potřeba navštívit lékaře. My se zaměříme na vybělení nehtů zažloutlých od laku nebo od kouření.
Jak vybělit nehty
Abyste nehty zbavili zažloutého nádechu, můžete zkusit některou z osvědčených “babských” rad. Naši předkové obvykle všestranně využívali to, co měli doma. Nikoho tedy asi nepřevapí, že i na bělení nehtů používali běžně dostupné suroviny. Tady jsou některé z nich:
- citron – má výborné bělící účinky, stačí si jím nehty důkladně potřít a poté omýt teplou vodou.
- prášek do pečiva – navlhčete si nehty, naneste prášek a krouživými pohyby jemného kartáčku naneste na celé plošky.
- soda bikarbona – tento univerzální užitečný pomocník má také bělící schopnosti, takže směle můžete na nehty aplikovat buď samotnou nebo ve směsi s citronovou šťávou.
- zubní pasta – dokáže vybělit zuby a vybělí i nehty. Naneste, nechte chvíli působit a smyjte. Opakujte, dokud skvrnky nezmizí.
- peroxid vodíku (H2O2) se ve formě roztoku v domácnostech používá k dezinfekci ale i k bělení. Své o tom ví blondýnky, co pamatují dobu před revolucí. Když smícháte peroxid s vodou a aplikujete na nehty (vatovým tamponem), nehty postupně ztratí nažloutlou barvu.
Zažloutlé nehty jako příznak plísňového onemocnění
Jestliže mají vaše nehty nažloutlou barvu v důsledku plísně, pomáhá nejlépe jablečný ocet. Smíchejte ocet a vlažnou vodu v poměru 1 : 1 a ponořte do směsi prsty cca na 20 minut. Poté důkladně osušte ručníkem. Podle potřeby opakujte.