Recepty

Správná příprava polenty

Italové polentu milují. Je to jejich kulinářské zlato a dokáže jim plně nahradit jakékoliv pečivo. Dokážou z ní udělat pizzu, dát ji do koláčů, připravují z ní knedlíčky či podávají jako přílohu k masu. Polentu si dělají i na sladko.

Polenta je hustá kaše z kukuřičné mouky, která se dá jíst samotná nebo z ní můžete udělat další pokrm. Dřív se vařila i polenta pohanková i jiná, dnes je ale nejrozšířenější právě kukuřičná. Její velkou výhodou je, že neobsahuje lepek, takže ji mohou jíst i lidé s celiakií. Navíc obsahuje množství vlákniny, bílkovin, vitamíny skupiny B a mnoho minerálů, např. železo, selen, zinek, hořčík atd. Její přínos pro lidský organismus je jasný.

Jak uvařit polentu

Základní surovinou na přípravu polenty je kukuřičná mouka. Podle toho, na co polentu vaříte, se bude lišit poměr, v jakém ji smícháte s vodou. Jestliže ji chcete jíst jako kaši, smícháte mouku s vodou nebo mlékem v poměru 1 : 10, tedy 100 gramů mouky na litr tekutiny.

Postup:

Do hrnce nalijeme vodu nebo mléko (může být půl na půl), osolíme a přivedeme k varu. Přisypeme kukuřičnou mouku a za stálého míchání vaříme do zhoustnutí.

Jestliže chcete polentu dál zpracovávat, například na přípravu knedlíků nebo ji grilovat a podávat jako přílohu k masu, je třeba uvařit kaši mnohem tužší. Pro tento způsob využití smíchejte polentu s vodou v poměru 1 : 6. Vaříte stejným způsobem.

Jak využít polentu v kuchyni

Polentovou kaši buď necháte vychladnout a potom krájíte na plátky jako přílohu (můžete ji grilovat), nebo z ní vytvoříte knedlíky, které ještě dovaříte na páře, případně ji nalijete ještě horkou do dortové formy, přidáte další ingredience a upečete z ní korpus na koláč nebo dort.

Využití polenty je opravdu mnoho a receptů na dobroty z ní je ještě víc. A protože je rozšířená nejen v Itálii, ale i na Balkáně, můžete ji například ochutnat v Rumunsku jako mamaligu, v Bulharsku jako kačamak a podobně. Například právě bulharská varianta – zapečená se škvarečky sádla a s balkánským sýrem – stojí za ochutnání.

Předchozí článekDalší článek