Spousta lidí má z něčeho strach. Zatímco někdo se bojí pavouků, jiný má fobii z řízení, dalšího děsí malé prostory a vy možná trpíte akrofobií, neboli strachem z výšek. Tento strach se řadí mezi specifické fobie a zároveň patří mezi ty nejčastější. Podle statistik akrofobií trpí více ženy nežli muži a to o 10 %! Jestliže se to týká i vás, pak určitě přemýšlíte nad tím, jak překonat strach z výšek. Pokud je to tedy vůbec možné…
Když je akrofobie noční můra
Kdekdo by si možná myslel, že strach z výšek není pro běžný život až taková komplikace. Přeci jen vás nikdo nenutí, abyste šplhali na vyšší místa a vy se jim tak můžete hravě vyhýbat. Jenže pro lidi trpící touho fobií představuje poměrně velké břímě, neboť jim nevadí pouze létání nebo výlet na rozhlednu, ale mnohým dělá problém i výhled z okna jejich bytu v panelovém domě nebo chodit na balkon.
Co se ještě dá a co už je moc?
Akrofobie stejně jako kterákoli jiná fobie má odlišné hranice, které má každý z nás někde jinde. Zatímco jeden člověk trpící strachem z výšek dokáže stát na rozhledně, aniž by se mu dělalo špatně, pro jiného je to nepředstavitelné. Nedá se tedy přesně říci, kde jsou hranice této fobie, protože přesné hranice pro všechny neexistuje.
Jak překonat strach z výšek?
A teď již k samotnému jádru pudla, tedy k tomu, jak se dá překonat strach z výšek. Nejlepším způsobem je léčit tuto fobii pěkně pomalu a postupně. V rámci léčby pacienti podstupují krizové situace, které se stupňují a oni se jim tak učí odolávat, čímž překonávají svůj strach. Pokud se jedná o opravdu extrémní případ, pak se akrofobie léčí pomocí virtuální techniky, která se kombinuje s vhodnými antidepresivy na potlačení příznaků strachu.