Podle čeho vybírat záclony

Už se vám stalo, že jste koupili záclonu, která potom v interiéru nevypadala pěkně? Výběr záclony má svá pravidla a neřídit se jimi se nevyplatí. Velká škoda je to hlavně v případě, že si pořizujete dražší záclony na míru. Záclona, aby dotvářela atmosféru v místnosti, musí mít správnou barvu, správnou délku a také šířku. 

Na trhu jsou dnes k dostání kusové záclony, které už jsou obšité a vám stačí je jen pověsit na okno. Ve velké většině případů jsou jejich rozměry typizované na okna panelákových bytů, takže pokud žijete v panelovém domě, možná si opravdu vyberete. Řada z nás má ale okna atypických rozměrů a musí volit záclonu z metráže. Jak na to?

Materiál na záclonu

Prvním důležitým aspektem je materiál, z něhož si záclonu pořídíme. Je samozřejmě spousta možností, nejčastěji se ale používají tyto tři materiály:

  • žakár z polyesterového hedvábí – klasické záclony s vytkávaným vzorem, obvykle jednobarevné, ale vzorek může být v jiné barvě (např. květiny, motýlci a podobně)
  • voál – je jemná a méně propustná látka, obvykle bílá, i když s dá sehnat voál i v jiných barvách. Jedná se o záclonu hladkou, bez vzorku a díky hustotě tkaní propouští méně světla.
  • organza – je poloprůhledná látka vhodná tam, kde si chcete dopřát trochu soukromí a chcete filtrovat venkovní světlo. Je ideální pro moderní interiéry, dodává jim punc luxusu.

Rozměry záclony

Jestliže máte okenní parapet plný květin, bude jistě praktičtější pořídit si do okna záclonu kratší, v délce končící nad květinami. Moderní interiér ovšem upřednostňuje delší, bohatě řasené záclony. Ideální délka je jen pár centimetrů nad podlahou (pokud je chcete doplnit i závěsy, pamatujte že ty musí být ještě o něco delší, než záclony).

Tip: Pro nezávislou manipulaci s více vrstvami textilie (závěsy i záclony) jsou ideální dvouřadé stropní garnýže.

Opravdu zásadní je správná šířka záclony, protože skvěle vypadá jen záclona pěkně nařasená. To zaručí minimálně dvojnásobná šířka okna, rozhodně neuděláte chybu, když pořídíte ještě širší.

Barva záclony

Tradiční bílá záclona je nepřekonatelná svou elegancí i něžnou čistotou. Jestli si ale chcete pořídit záclonu s barevným vzorem nebo celobarevnou, vybírejte s ohledem na zařízení místnosti. Takovou záclonu určitě nekupujte, aniž byste s sebou měli vzorek barev, které už v interiéru zastoupené jsou. V žádném případě pak nekombinujte barevnou záclonu s vzorovanými závěsy.