Květy s nejvýraznější vůní. Jaké to jsou?

Až opojné vůně můžeme cítit na svých zahradách, ale i v parcích od jara do pozdního podzimu. Vůni vydávají všechny květy, některé ovšem voní velmi slabě a jiné nejsou úplně příjemné. I tak těch výrazně a krásně vonících květů zbývá ještě dost. Které vyhrávají v oblibě a pěstujeme je nejčastěji?

Nejkrásnější vůně našich zahrad se dají pomyslně rozdělit na vůně květin a vůně dřevin, především keřů. Ty totiž voní nejintenzivněji a díky bohatství květů není možné je necítit. Jaké nejvýraznější vůně můžete kolem sebe cítit v naší zemi?

Nejkrásnější vůně jara

Hyacint. Mezi prvními posly jara, jejichž vůně je opravdu nádherná, jsou hyacinty. jestliže nemáte zahradu, klidně si tuto cibulovinu vysaďte do květináčů. Vybírat můžete z různých barev: bílé, žluté růžové či modré.

Šeřík. Začátkem května můžete na zahradě nebo na procházce městem cítit opojnou vůni šeříku. Pozor jen, pokud si ho nařežete domů do vázy – jeho vůně vám může přivodit bolest hlavy, pokud máte vázu příliš blízko.

Frézie. Hrají mnoha barvami a jejich vůně je nádherná. Stačí jediná rostlinka v kytici jiných květů a budete si chtít stále přivonět. Jestli máte rádi vůni frézií, zkuste si ji vysadit do truhlíků na balkon.

Jasmín. Na přelomu jara a léta je vůně jasmínu nejintenzivnější vůní široko daleko. Tato rychle rostoucí liána s nádhernými bílými květy je považována za jednu z nejkrásnějších vůní vůbec. U nás se občas za jasmín nesprávně považuje pustoryl, jehož vůně je také velmi krásná.

Léto je plné vůní

Vybírat nejvýraznější vůně léta je nesplnitelný úkol. Kvetou růže, pivoňky, hledíky a levandule. A samozřejmě spousta dalších květin a keřů. Které tedy zmínit zvlášť?

Lípa. K začátku léta patří v našich zemích k těm nejkrásnějším sladká vůně lipového květu. Lípa nejen že krásně voní, její květy jsou léčivé a vaří se z nich výborný čaj. Až vám někde lípa zavoní, natrhejte si trochu květů pro zimní období.

Lilie. Mezi květiny s nádhernou vůní, které nám dělají radost po celé léto, patří rozhodně i lilie, především lilie královská. Kdo je pěstuje na zahrádce, jistě potvrdí, že její vůně je opravdu podmanivá.

Mohlo by se Vám také líbit

Diskuze je uzavřena.