Lilie jsou květinou králů a bez nadsázky také královny mezi květinami. Jsou elegantní, vznešené, s květy na hrdě vztyčeném nerozvětveném stonku. Pravá lilie královská má barvu bílou, k dostání jsou ovšem různé odrůdy v mnoha barevných provedeních, dokonce i černá lilie.
Pěstovat lilie není nic moc náročného a pokud nemáte vlastní zahradu, můžete je zkusit vypěstovat v květináči. Lilie mají poměrně velký rozsah velikostí: dorůstají až do 2,5 m výšky, ale existují i drobnější varianty kolem 40 cm. Ty se hodí do skalek i do nádob. Nádherné květy lilií vás budou těšit od června až do listopadu, stačí, když jim věnujete trochu péče.
Pěstování lilií – jak na to
Cibulky lilií vysazujeme do dobře propustného substrátu, ideálně promíchaným s trochou písku. Jestliže máte na zahradě těžší jílovitou půdu, je vhodně promíchat vrchní část do hloubky asi 30 cm s humusem (kompostem) a tím ji dobře provzdušnit. Stanoviště hledejte liliím na slunné straně, případně mírně zastíněné. V závislosti na velikosti cibulek je vysazujte ve sponu asi 20 x 20 cm, do hloubky 10 – 15 cm. Lilie se dá pěstovat také jako solitér, zvlášť vyšší druhy.
Zásadním předpokladem pro úspěšné pěstování lilií, je poměrně vlhká půda. Na druhou stranu je nutné vyvarovat se dlouhodobého přemokření, aby cibulky neuhnívaly. Během vegetačního období je dobré přihrnout k lilii trochu rašeliny, aby si půda zachovala vlhkost. Během léta lilie potřebují dostatečnou zálivku.
Zazimování lilií
Lilie dobře snáší naši mírnou zimu, proto s cibulkami nemusíte hýbat. Orientální odrůdy lilií ale raději vyryjte a uchovejte ve sklepě či v kůlně, kde je sucho a nemrzne, nebo je alespoň přihrňte mulčem. Ideální podmínky pro přezimování jsou pod sněhovou pokrývkou, která jim zároveň dodá potřebnou vláhu.
Cibulky lilií by se měly po 2 – 3 letech přesazovat, takže vyrytím z půdy nic nezkazíte. Pokud je pěstujete v květináči, přeneste ji po ukončení vegetační doby do chladné místnosti a omezte zálivku.