Klanopraška čínská

Schizandra neboli klanopraška čínská je dřevina u nás sice poměrně nová, ale svou oblibu si už stihla získat. Jestli máte nějaký nevyužitý plot nebo byste si chtěli zakrýt holou pergolu, je klanopraška dobrou a užitečnou volbou.

V čínském lidovém léčitelství je vedle ženšenu jednou z hlavních podpůrných a tonizujících léčivek. Plody mají vysoký obsah vitamínu C, prý až 30 % obsahu plodu. Nezanedbatelný je také obsah vitamínu E, hlavní cennou látkou je ovšem schizandrin, který je účinnou adaptagenní látkou a je obsažen hlavně v semenech.

Na co se používá schizandra

Plody mají podpůrný účinek při fyzickém a smyslovém vyčerpání organizmu, při depresích, ospalosti, chudokrevnosti, slabozrakosti a chorobách plic, jater či střev. Dodává chuť do života, zlepšuje potenci, zvyšuje pracovní výkon a pomáhá vyrovnat se se stresem. Čaj z klanoprašky čínské má prokazatelné detoxikační a antioxidační účinky.

Protože jde o povzbuzující léčivku, je důležité být obezřetný při užívání, jestliže trpíte nervovou přecitlivělostí, nespavostí, vysokým krevním tlakem nebo máte vážnější srdeční chorobu.

Plody jsou chuťově velmi výrazné, používají se spíš jako koření, na přípravu čaje, odvaru či výluhu. Dozrávají od konce srpna do září a často zůstávají na rostlinách i po opadání listí. Mohou se klidně sklízet až po prvním přemrznutí. Mladé listy lze přidávat do salátu, mají zajímavou chuť a jsou léčivé. Sušené bobule, listy nebo výhonky jsou vhodné na přípravu lihových tinktur.

Jak na pěstování klanoprašky čínské

Klanopraška není náročná na půdu, má ráda jak písčité, tak hlinité až jílovité, ale propustné půdy. Koření jen mělce, proto nesnese sucho. V přírodě ji lze nalézt pouze ve vlhkých lesích nebo na pobřeží řek a jezer, na zahrádce je důležité ji dostatečně zalévat, nebo ji celoročně mulčovat kolem kořenů. Snese slunce i polostín, nevadí jí mráz, dokonce až do  – 35°C. V prvních letech roste pomalu, zhruba ve čtvrtém roce je přírůstek delší.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.