Křečové žíly a masáže: Kdy pomohou a kdy naopak vhodné nejsou?

Koho trápí křečové žíly, ten už pravděpodobně vyzkoušel nejrůznější metody vedoucí k úlevě a zlepšení zdravotního stavu. Často jsou v tomto ohledu skloňovány masáže. Pomohou vám, nebo naopak uškodí?

Zdravému člověku lze masáže jedině doporučit

Začněme možná trochu nečekaně situací, kdy vás žádné křečové žíly netrápí. V takovém případě lze nejrůznější typy masáží jedině doporučit. Platí to přitom pro pohybově aktivní jedince i pro lidi se spíše sedavým způsobem života.

V obou případech platí, že kvalitní masáž pomůže vašemu tělu – včetně svalů a cév – se uvolnit. Lymfatická masáž zase může pasivnějším jedincům pomoci s rozprouděním krve i lymfy v těle. Pravidelné správně prováděné masáže jsou praktikou, která pomáhá vzniku křečových žil předcházet. Jde tak o jednu z mnoha doporučených preventivních metod, jak riziko vzniku křečových žil snížit. To je skvělá zpráva zejména pro ty, kteří mají ke křečovým žilám genetické predispozice.

Trápí vás křečové žíly? S masážemi opatrně!

Trochu jiná situace nastává ve chvíli, kdy už máte s křečovými žilami problémy. V těchto případech už se naopak masáže postižených míst zpravidla nedoporučují. Masáž totiž může zvyšovat tlak v cévách a místo úlevy by se mohly dostavit bolesti a ještě další prohlubování obtíží. Sice narazíte na pacienty, kteří vám budou tvrdit, že jim masáže pomáhají a mohou je jedině doporučit, lékař vám ale zpravidla řekne pravý opak. A právě konzultace s lékařem by vždy měla masáži končetin postižených křečovými žilami předcházet.

Někteří maséři skutečně mohou pomoci ulevit od bolesti, realita je však taková, že jen ovládají techniky, s jejichž pomocí vytlačí hromadící se krev z nohou pryč nahoru. V podstatě jde ale o totéž, jako byste si dali nohy nahoru. Až se postavíte, krev opět steče zpět do končetin, jde tedy spíše jen o dočasnou úlevu než o trvalé řešení problému.

Jak si raději pomoci?

Když už máte s „křečáky“ potíže, spíše než masáže budou vhodnější volbou kompresní ponožky, které napomohou lepší cirkulaci krve v dolních končetinách. 

Pravidelně se také snažte zvedat nohy nad úroveň srdce. To zvládnete bez problému svépomocí, a jak již bylo zmíněno, jde o lepší způsob, jak si ulevit od bolesti, než jít na masáž.

Dlouhodobě je pak i v případě, že už vás křečové žíly trápí, nejlepší volbou praktikovat zdravý životní styl, jak co se týče pohybu, tak stravy. Nejenže jde o nejlepší prevenci vzniku křečových žil, ale zpomalíte i případný rozvoj již existujících potíží

Když jsou potíže rozsáhlého charakteru, pak je vhodné konzultovat další možnosti léčby s lékařem.

Mohlo by se Vám také líbit

Diskuze je uzavřena.