3 rakouská jezera, u kterých se budete cítit jako u moře

Krásnou dovolenou můžete zažít i v sousedním Rakousku. Rakousko oplývý nesmírným přírodním bohtastvím, mezi které patří i nespočet nádherných jezer. Vybrali jsme pro vás tři zajímavá jezera, u kterých se budete cítit jako u moře. Voda je tu možná chladnější, ale samotný pocit z průzračné vodní hladiny a svěžího vzduchu je k nezaplacení.

Co potřebujete na cestu do Rakouska?

Kromě klasických dokladů, jako je občanka či doklady od auta si ještě raději zařiďte i cestovní pojištění pro případ, že byste přeci jen museli kvůli coviddu či jinému zdravotnímu problému řešit v Rakousku nějaké nenadálé výdaje. Za zdravotní péči se v Rakousku totiž doplácí mnohem více než u nás. Na většině turistických místech (lanovky, restaurace, aquaparky…) po vás také budou chtít ukázat, buď očkovací certifikáty, nebo negativní výsledek testu. Otestovat se dá většinou zdarma na různých turistických místech.

Wolfgangsee

Deváté největší jezero v Rakousku vás nadchne svou rozmanitostí. Není tak divu, že patří mezi jedno z nejoblíbenějších jezer v Rakousku, přitom ze strany Čechů je zatím trošku opomenuté. Kolem je řada kempů, apartmánů a dalších ubytovacích možností. Nachází se v Salcbursku, takže si případně můžete udělat i výlet do Salzburgu. Ale krásné historické město se nachází i na břehu samotného Wolfgangsee.

Wolfgangsee. Zdroj: Unsplash.com

St. Wolfgang je malé městečkem s historickým centrem. Vás ale bude zajímat, že odtud jezdí pověstná zubačka. Tou se dostanete na kopec Schafberg, který se tyčí nad městem ve výšce téměř 1 800 m. Cestu zubačkou si musíte rezervovat nahoru i dolů na konkrétní čas. Sejít pěšky až dolů se celý kopec dát, ale je to celkem strmá cesta. Můžete ale sejít alespoň na mezistanici, což je dobrá volba pro rodiny s dětmi.

Dalším úžasným dopravním prostředkem je parník Kaiser Franz Josef I, který tu brázdí vody už od roku 1873. Kolem jezera se ale dá jet také na kole, případně se z jedné strany na druhou přiblížit lodí či přívozem.

Achensee

Úžasné tyrkysově modré jezero uprostřed hor se nachází v Tyrolsku. Opět se tu nudit nebudete. Základem je vybrat si dobré ubytování v bezprostřední blízkosti jezera, abyste se hned mohli napojit na cestu pro pěší či cyklostezku. Na kole se dá jezdit po bezpečné cestě jen na jedné straně jezera.

Pohled na část Achensee a městečko Maurach od lanovky na Rofan. Zdroj: Archiv autora

Na skalnaté části jezera totiž není ani silnice a vede tam jenom úžasná pěší stezka, která nadchne vás i děti. Jedině to chce trochu opatrnosti, abyste náhodou nemuseli využít ono zmíněné cestovní pojištění. Některé části cestičky jsou totiž ve velké výšce nad jezerem a je třeba si hlídat každý krok. Jsou tu skalní schody a sem tam nějaké řetízky na přidržení. Uprostřed této pěší cesty se nachází restaurace s občerstvením, kam se vozí zásoby lodí.

Po jezeře opět jezdí loď. Můžete si koupit třeba denní rodinný lístek a obhlédnout všechny zastávky. Pokud vystoupíte v městečku Maurach, můžete jít na lanovku pod vrcholem Rofan a odtud se vydat po turistických cestách na menší i delší túry a obdivovat vyhlídky na Achensee.

Traunsee

Travenské jezero, jak jej známe v češtině, leží opět v Salcbursku. Od Wolfgangsee se ale liší, Ubytování se v podstatě nachází jen na jedné straně jezera. Na druhé straně sice asi do poloviny vede silnička až pod skalní masiv Traunstein, ale žádné osídlení tu není. Oproti tomu je druhá strana jezera velmi živá a zabydlená. Vede tu silnice a hlavně cyklostezka, která spojuje oba konce jezera.

Traunsee s pohledem na městečko Traunkirchen. Zdroj: Archiv Autora

Podél jezera najdete řadu zajímavých podniků, jako jsou třeba stánky s uzenými či grilovanými rybami, různé coctailové bary či různé veřejné i soukromé možnosti koupání, nejen v jezeře.

Na jednom konci Traunsee se nachází příjemné, ale relativně rušné město Gmunden. Odtud vede lanovka na vrchol Grunberg. Na jezeře je opět aktivní lodní doprava. Vaší pozornosti by nemělo ujít ani městečko Traunkirchen s úžasnou možností na koupání a s procházkou na kapličku tyčící se na malém poloostrově přímo nad jezerem.

Diskuze je uzavřena.