Jak vybrat novou tiskárnu? Nenakupujte jen dle ceny, ale vše si pořádně propočítejte

Chystáte se kupovat novou tiskárnu? Než bez rozmyslu něco naklikáte na e-shopu, trochu se nad svou volbou zamyslete. Byla by škoda koupit přístroj, který nakonec vůbec nebude vyhovovat vašim požadavkům. I když možná hledáte rychlé a jednoduché řešení, vyplatí se nejprve trochu zapátrat na internetu, přečíst pár recenzí a neunáhlit se. Mnohdy totiž zbytečně přeplatíte za produkt s dobrou a efektivní reklamou, ale unikne vám daleko lepší zboží s lepším výkonem.

Které body jsou nejdůležitější?

Při výběru tiskárny se zaměřte na několik klíčových otázek:

  • Věnujte pozornost technologii tisku, nákladům na tisk a rychlosti práce.
  • Chcete-li tisknout hlavně fotky, vždy dejte přednost inkoustové tiskárně.
  • Tisknete-li hlavně text ve větším množství, je lepší volbou tiskárna laserová.
  • Myslete i na vhodné rozlišení tiskárny, případně skeneru. Určitě platí, že zařízení s vyšším rozlišením je zároveň také dražší.

Znamená značka vždy kvalitu?

Do jisté míry ano – stále platí, že tiskárny Canon, Epson, Brother nebo HP patří mezi špičky na trhu. Každý den se ale objevují nové a nové tiskárny menších výrobců, které si ani s těmi dražšími vůbec nezadají co do kvality a rychlosti. Navíc bývají mnohonásobně levnější, byť nevýhodou může být nedostupnost servisu a obtížnější řešení reklamací.

Myslete na cenu toneru

Konečné náklady na tisk zcela zásadně ovlivní cena tonerů, které budete muset nakupovat. Originální tonery Brother mohou být relativně drahé a je nutné s tím při nákupu tiskáren počítat. Samozřejmě je možné vždy zakoupit také alternativní náplně, ale většina velkých prodejců má jasná pravidla ohledně jejích používání. Ve chvíli, kdy tonery Xerox, Canon, HP nebo Epson nahradíte neoriginálními, ztrácíte možnost využít reklamaci. Někdy totiž mohou nevhodně plněné náplně tiskárnu poškodit. Může to tedy být trochu risk a je dobré s tím počítat a promyslet vše před nákupem.

Zdroj obrázku: FabrikaSimf / Shutterstock.com