Jak si rezervovat sedadlo v letadle

Když se chystáte na cestu letadlem, pochopitelně si přejete cestovat co nejpohodlněji. K pohodlí hodně přispívá výběr sedadla, takže je dobré si zarezervovat takové místo, které co nejvíc odpovídá vašim představám.

Konkrétní sedadlo si můžete zarezervovat ihned při nákupu letenky, případně kdykoliv později, to už ovšem s rizikem, že požadované sedadlo bude obsazené. Zvlášť pokud jde o preferovaná sedadla, o něž je zvýšený zájem, je dobré příliš neváhat.

Kde si rezervovat místo

Vybrat a zarezervovat si místo můžete na webových stránkách aerolinií, s nimiž se chystáte letět. jestliže přestupujete během cesty do letadla jiné společnosti, musíte i tam vybrat a zajistit požadované místo. Za tuto službu se samozřejmě připlácí a záleží jen na konkrétní aerolince, kolik si za rezervaci sedadla naúčtuje. Rozdíly v ceně mohou být dost velké, pohybují se od 1 € do 50 €.

Například České aerolinie si za rezervaci běžného místa účtují 5 €, ale to jen v případě, že jste si letenku zakoupili v nejlevnějším cenovém balíčku LITE. U ostatních balíčků (PLUS, FLEX, BUSINESS LITE nebo BUSINESS) je rezervace letenky v ceně, vy si ji jen označíte pomocí online aplikace.

Co jsou preferovaná sedadla

Některá sedadla jsou v letadlech z různých důvodů vyhledávanější než jiná, v Airbusu A330 jsou to sedadla za přepážkou,  v A319 přední řady, v ATR naopak zadní. A ve všech typech to pak bývají sedadla blízko nouzových východů. Za tato sedadla jsou lidé ochotni si připlatit  obvykle jsou poplatky za ně vyšší, než za běžná sedadla.

Pokud patříte k těm cestujícím, kterým na sedadle nijak zvlášť nezáleží nebo jste kupovali letenky současně se zájezdem u cestovní kanceláře, budete mít jedinou možnost vybrat si sedadlo při odbavení, ale to už samozřejmě jen z míst, co si nikdo nerezervoval. Jestliže chcete mít v takovém případě aspoň trochu pohodlí, zvolte si místo v zadní části trupu. Většina cestujících si automaticky vybírá místa v přední části, co nejblíž 1. třídě. Snad v tom hraje svou roli psychika, možná fakt, že za motory je přece jen hlučněji. To se ale dá kompenzovat sluchátky na uších a poslechem hudby nebo sledováním filmu.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.