Jak se vyrábějí granule a které jsou nejlepší?

Výroba granulí je docela složitý proces, a ačkoliv se to nemusí zdát, je to celkem věda. K jejich výrobě se nejčastěji používají čtyři techniky, kdy každá přidá granulím něco navíc. Ovšem, aby byla na světě rovnováha, pokud někde něco přidáme, tak musíme také ubrat. A jinak to není ani u výroby granulí pro psy.

Techniky výroby granulí

Nyní si představíme všechny čtyři metody. A samozřejmě kromě toho uvedeme jejich hlavní výhody a nevýhody. Vyrobit ideální granule pro psy je utopie, ale těch kvalitních a dostačujících je naštěstí stále valná většina.

Pečení granulí

Při tomto procesu se nejprve všechny suroviny smíchají za nízké teploty. Vznikne nám homogenní hmota, která se rozdělí na malé kousky (granule) a následně se dají do speciálně upravených pecí za teploty okolo 100 až 150 stupňů.

  • Výhody – granule jsou křupavé, pevné a obsahují velké množství vlákniny.
  • Nevýhody – jsou hůře stravitelné, než granule vyrobený jinou technikou a vlivem vysoké teploty mohou ztratit část živin.

Extruze

Suroviny se při volbě tohoto postupu nejprve rozdrtí na malé kousky a následně smíchají. V této formě se zahřejí a stlačí do výsledné podoby.

  • Výhody – granule jsou snadno stravitelné s vysokým obsahem bílkovin.
  • Nevýhody – nižší obsah živin a vyšší cena.

Lisování za studena

Takto vyrobené krmivo pro psy obsahuje více přírodní suroviny. Takové, které mohou být zpracovány bez zahřátí a dají se stlačit při nízkých teplotách.

  • Výhody – déle vydrží trvanlivé, vyšší obsah vlákniny, vitamínů a minerálů.
  • Nevýhody – relativně vysoká cena, malý výběr a nižší obsah bílkovin.

Zmrazením

Použité suroviny se nejprve zamrazí a následně jsou za pomocí sublimace vysušeny. Tím se odstraní vlhkost, ale živinám se prakticky nic nestane.

  • Výhody – vysoký obsah živin a šetrnost k použitým surovinám.
  • Nevýhody – způsob skladování, vysoká cena a nízká trvanlivost.

Jak sami můžete vidět, každá technika má své pro i proti a je tedy jen na vás, kterému způsobu dáte přednost. Důležité pro vašeho psa je, aby bylo kvalitní složení!

Mohlo by se Vám také líbit

Diskuze je uzavřena.