Jak se efektivně zbavit blech

Zima už je v podstatě tady a rozhodně ne všechna zvířata se ukládají k zimnímu spánku. Typickým příkladem takovýchto živočichů jsou bezesporu také blechy. Podzim a počáteční zima jsou obdobími, kdy jsou blechy velmi aktivní. Určitě nepočítejte s tím, že blechy psí na člověka nejdou! Opak je pravdou. Právě proto se na ně zaměříme mnohem podrobněji. Podíváme se na to, jak poznat blechu, její kousnutí a jak proti těmto parazitům bojovat.

Nepříjemný krevsající hmyz

Blechy se řadí mezi hmyz, a to bezkřídlý. Charakteristické jsou především sáním krve, a to z těl suchozemských savců a v některých případech i ptáků. Tělo těchto parazitů má charakteristický plochý tvar a velikost dospělých jedinců se pohybuje od 1 do 8 mm. Popsáno bylo více než 2500 druhů, přičemž u nás jich žije přibližně okolo 90. U psů a koček se jedná fakticky o zcela nejběžnějšího parazita. Dokážou zvířata potrápit i v menším množství. To samé samozřejmě platí i u lidí. Larvy blech se tradičně vyvíjí přímo v půdním podkladu. 

Jak poznáte přítomnost blech?

Jak zjistíte, kdy máte bojovat proti blechám? U zvířat je situace jasná. Psi se neustále drbou, a v kožichu jim najdete bleší výkaly. Podobají se zrnkům máku a jsou přilepené na chlupech. Po kratším prohlížení kožichu psa také najdete samotné parazity, kteří hodně skáčou. Samotné vědění kousnutí je způsobeno tím, že blecha vylučuje do těla kousnutého zvířete či člověka látku zabraňující srážlivosti krve. 

Zbavit se blech nemusí být tak jednoduché

Pokud si myslíte, že blechy vyženete z interiéru pouhou koupelí psa speciálním šamponem, jste na omylu. Optimální je použít specifické prostředky, mezi které se řadí kupříkladu dýmovnice na hubení hmyzu. Je zapotřebí vyprat také kompletně veškerý textil, s nímž se mohly blechy setkat. Výborný je i sprej na hubení blech a štěnic.    

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.