Inspirace na zařízení kuchyně ve stylu provence

Provence je část Francie s typickým venkovským stylem vybavení interiérů, především kuchyní. Jednoduchá elegance, přírodní materiály s přiznanou patinou, nostalgie a romantika – tak lze charakterizovat kuchyň zařízenou ve stylu provence.

Tento styl zařízení se hodí hlavně do starých renovovaných domů, ale s trochou šikovnosti si slunečnou Provence pořídíte i v panelákovém bytě. Základem je atmosféra interiéru, s níž si poradí hrubší omítka a kombinace dřevěných a zděných detailů. Doplněním o vhodný nábytek a podtržením pečlivě zvolenými doplňky vznikne kuchyň, nad níž budou vaši sousedé vzdychat.

Kámen, dřevo, kov a textil

Základní materiály pro styl provence jsou jasné: nebojte se kombinace kamene a dřeva. Kamenné obklady nebo neomítnuté cihly, dřevo na podlaze (může být i dlažba) nebo na stropě (a to nejen trámy) jsou výchozí pozicí pro venkovskou kuchyni. Nábytek vybírejte spíš rustikální, matně lakovaný, s prosvítající kresbou dřeva a přidejte pár kovových kousků, například stolek s kovovou konstrukcí, případně alespoň klícky, v nichž místo ptáků bydlí živé květiny či žárovky a vycíděné pánve a litinové formy na pečení zavěšené na zdi či od stropu. Vše korunují závěsy v oknech nebo látkové rolety, utěrky na věšáčcích a podsedáky na židlích.

Typická barevnost

Vyberte si jednu barvu, do které sladíte interiér. Klasikou jsou jemné odstíny fialové, tyrkysové, olivově zelené a s krémové odstíny. Samozřejmě neuděláte chybu, když zvolíte bílý nebo šedý nábytek a zlatavé doplňky. U textilií se nebojte vzorů, pro provence jsou typické květiny, především levandule a slunečnice, ale hodí se i proužek či kostka.

Pár tipů pro provance styl

  • Nádobí neschovávejte do skříněk. Nechte je na otevřených policích nebo zavěšené na háčcích, a to nejen pánve, ale klidně i hrnečky, které běžně používáte.
  • Lustry vybírejte citlivě, žádnou modernu. Běžné tvary, lehká patina, to je to, co potřebujete.
  • Nezapomeňte na bylinky. Několik květináčků naaranžujte na okenní parapet nebo na police a nezapomeňte je také používat při vaření.