Hypotéka v roce 2021: rostoucí úroky i tvrdší postup bank

Chystáte se v letošním roce pořídit si vlastní bydlení? Měli byste počítat se změnami, které na vás oproti minulému roku mohou čekat. Podle analytiků totiž nemůžete už počítat s tak výhodnými podmínkami jako v roce 2020.

Loňský rok byl pro poskytovatele hypotečních úvěrů výjimečný. I přes pandemii a omezení, která s sebou přinesla, si lidé hypotéky sjednávali. Dokonce byl jejich objem největší v historii a průměrný úrok postupně klesl až na 1,96 %. Na to měl vliv především prudký pokles úrokových sazeb, očekávané zrušení daně z nabytí nemovitosti a zvýšený zájem o pořízení vlastního bydlení i rekreačních i investičních nemovitostí.

Tyto faktory budou mít velký vliv na hypoteční trh i v letošním roce, ale zatímco loni vedly ke zlevnění hypotečních úvěrů, letos se podobně pozitivní dopady čekat nedají.

Některé profese mají smůlu

Analytici předpovídají, že největší rozdíl oproti loňskému roku bude v dostupnosti a ceně úvěrů na bydlení. Kromě toho bude i letos rozhodující i profese, kterou žadatel vykonává. Už loni byl problém získat hypotéku pro lidi, kteří pracovali v cestovním ruchu, pohostinství nebo kultuře. Je velmi pravděpodobné, že se tento seznam ještě rozšíří o další obory, kterých se dotknou opatření proti pandemii.

Úroky opět porostou

Zatímco minulý rok úrokové sazby hypoték padaly, letos se dá očekávat spíš růst. Mluví proto několik důvodů. Banky v posledních letech mívají nejvyšší sazby na začátku roku. V tomto období často zdražují a čekají, jak na to budou reagovat potenciální klienti. Pokud vydrží zájem o hypotéky z předchozích měsíců, nebudou mít banky důvod zlevňovat. Když naopak výrazně klesne, přijdou postupně s akčními nabídkami.

Nejdůležitější je pro změny úrokových sazeb situace na světových trzích, jejich sazby určují, jak draze si banky půjčují peníze, které používají k financování hypoték. Ty v loňském roce klesly, ale pak opět stouply. S tím, jak stoupají bankám náklady na financování hypoték, zdražují postupně i sazby hypoték pro klienty.

Situaci ovlivní i nezaměstnanost

Úroky by mohly klesat v důsledku vyšší nezaměstnanosti, která by zapříčinila nižší poptávku po hypotékách. V takovém případě by musely banky o klienty bojovat a tím i snižovat úroky. Jenomže vzhledem k tomu, že poptávka po vlastním bydlení stále převyšuje nabídku, je mnohem pravděpodobnější, že hypotéky budou i nadále zdražovat.

Poslední šance na výhodné refinancování?

Pokud uvažujete o hypotéce, neměli byste příliš dlouho váhat. Je pravděpodobné, že tak výhodné podmínky jako teď v příštích letech nebudou. Průměrný úrok se totiž v současné době pohybuje okolo 2 % a u některých poskytovatelů se můžete dostat i pod 1,8 %.

Ještě lepší je situace u refinancování hypotéky. Na trhu najdete i poskytovatele, kteří nabízí úrok okolo 1,5 %. Při refinancování máte o něco výhodnější pozici než noví žadatelé. Banky už znají vaši platební morálku a jste pro ně ověřený klient. Mohou vám proto nabídnout lepší podmínky.

Vzhledem k očekávanému vývoji je pravděpodobné, že výhodnější podmínky pro refinancování v blízké době nezískáte. Pokud vám letos končí fixace hypotéky, určitě neuděláte chybu, když sáhnete po některé z aktuálních nabídek.

Při průzkumu si dobře projděte podmínky. Pamatujte ale, že u nové i refinancované hypotéky mohou být samotné úroky hodně matoucí. Poskytovatelé často podmiňují nejnižší sazbu pojištěním schopnosti splácet. Může se stát, že ve výsledku tak každý měsíc za hypotéku a pojištění zaplatíte mnohem víc, než kdybyste měli o dvě nebo tři desetiny vyšší úrok.

Zdroj obrázku:
Michael Dechev / Shutterstock.com

Mohlo by se Vám také líbit

Diskuze je uzavřena.