Co dělat, abyste si při práci s počítačem nezničili zdraví

Práci s počítačem v dnešní době vykonává stále větší počet lidí. Zatímco někdo s touhle moderní pomůckou stráví celou pracovní dobu, pro jiného je práce s počítačem pouze jednou ze součástí pracovní náplně. Ať už za počítačem sedíte celý den nebo jej používáte občas, měli byste vědět, jak s ním zacházet tak, aby vám pobyt za monitorem a klávesnicí neničil zdraví.

Jak si při práci s počítačem neničit zdraví?

Sekretářky, úřednice, recepční a mnohé další – ti všichni pracují s počítačem dnes a denně. Do monitoru hledí po celou dobu pracovní směny, nehledě na to, že sedí celý den na židli. Často se pak potýkají s bolestmi zad, krční páteře či bolestí očí. přitom stačí dodržovat pár základních pravidel, které vám i při každodenní práci s počítačem pomohou zmírnit jeho dopady na vaše zdraví.

Rada první: sedíte správně?

Pokud máte takovou práci, při které celý den sedíte na židli, dbejte důraz na to, aby to byla židle kvalitní a ergonomicky tvarovaná. Jedině takový model se přizpůsobí vašim zádům a dodá jim potřebnou oporu. Při sezení byste měli mít kolena ohnutá v pravém úhlu a chodily byste měli stát pevně na zemi. Samozřejmostí kvalitní židle jsou opěrky pro ruce.

Rada druhá: máte počítač ve správném úhlu?

Z jakého úhlu hledíte do monitoru vašeho počítače? Odborníci doporučují hledět do něho pěkně zpříma, přičemž byste obrazovku měli mít v úrovni vašich očí. Pokud do monitoru hledíte s hlavou otočenou do strany, je to špatně, stejně jako pokud hledíte příliš nízko nebo naopak příliš vysoko.

Rada třetí: máte správně nastavený jas?

Z obrazovky vašeho počítače, potažmo i notebooku, vychází přímé světlo, které zasahuje vaše oči. Důležité tedy je nastavit si správný jas, který nesmí být ani příliš nízký, abyste na obsah na monitoru nemuseli mžourat, ale zároveň ani příliš vysoký, aby vašim očím nedával zbytečně zabrat.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.