Legíny

4 tipy, jak nosit legíny: Ať vám to sluší

Legíny tvoří součást dámského šatníku od nepaměti. Mění se barvy, materiály a příležitosti, ke kterým je oblékáme. Jak vybrat vhodné legíny v roce 2022 vám poradíme v tomto článku.

Příležitost dělá legíny: Znáte athleisure?

V dobách své největší slávy hlásala Ada, autorka slavného blogu Módní peklo, mantru, že „legíny nejsou kalhoty a nosí se jen na sport“. Určitě Adě nelze upřít zásluhu na šíření osvěty o oblékání v naší zemi, ale toto poučení nelze vnímat jako dogma.

Legíny jsou určitě primárně vhodné na sport. Zejména ty vyrobené z funkčních materiálů, díky kterým větrají, odvádějí pot, případně v zimě hřejí. Když si zvolíte správnou velikost a střih, budou jako vaše druhá kůže. A možná si to pohodlí zamilujete natolik, že se ho nebudete chtít vzdát ani mimo tělocvičnu a tréninky. Ostatně to je celá pointa módního stylu zvaného athleisure.

Athleisure vzniklo spojením slov athlete a leisure, což znamená sportovec a volný čas. Spočívá v tom, že člověk obléká sportovní oblečení, i když zrovna nesportuje, protože je prostě pohodlné. Všechny ty lockdowny a práce z domu (možná ve spojitosti s přibíráním na váze) rozšíření tohoto stylu významně podpořily. Třeba by v době covidové i Ada změnila na legíny názor.

Průhledné legíny = špatné legíny

Ať už si pořizujete jakékoliv legíny, rozhodně si zkontrolujte, že nejsou průhledné. Možná k tomu budete potřebovat i radu kamarádky či partnera. Ten zlomyslný kus látky rád prosvítá na zadku tak, že to nemáte šanci v zrcadle zahlédnout. Takže abyste se vyhnuly faux-pas, raději někoho požádejte o pomoc.

Neprůhledné legíny raději volte i v případě, že přes ně budete nosit delší vršek. Nikdy nevíte, kdy se vám vršek vyhrne, nebo kdy se rozhodnete vzít si legíny s krátkým trikem třeba na procházku se psem. Zkrátka průhledné či průsvitné mohou být pouze silonové punčocháče k sukni.

Stahovací legíny a mateřská (vůbec ne) dovolená

V životě ženy nastávají různá období, která se pojí se změnou šatníku. Těhotenství a raná fáze mateřství k nim rozhodně patří. Pryč jsou doby, kdy se těhotenské břicho muselo skrývat v širokých sukních. Naopak je dnes zvykem ten zázrak dávat na odiv. Takže těhotenské legíny se objeví v šatníku snad každé nastávající matky. Ať už proto, že chce dát najevo radostné očekávání, nebo prostě proto, že nic jiného přes břicho nesnese.

I v tomto výjimečném „jiném“ stavu platí, že legíny musí sedět a nesmí být průhledné. V těhotenství se také mění požadavky na spodní prádlo. Krajková tanga se schovávají do šuplíku, aby uvolnily místo bavlněným kalhotkám. Myslete na to, aby kalhotky neprosvítaly, proto volte bezešvé spodní prádlo a delší vršek.

Je naprosto přirozené, že tělu nějakou dobu trvá, než se po porodu vrátí do původního stavu. I to, že se do něj zcela nevrátí nikdy. Tělo vytvořilo nový život a k tomu změny neodmyslitelně patří. Není proto ostuda, když i několik týdnů, měsíců či let po porodu dáváte přednost legínám před džíny a úzkými sukněmi. Péče o miminko i batole je kolikrát náročnější než trénink v tělocvičně a na sport se přece nosí legíny. No ne?

Zvláště v tomto období ženy ocení stahovací legíny s vysokým pasem. Nejenže lehce stáhnou břicho, ale také udrží ledviny v teple!

Kdy se legínám vyhnout?

Rozhodně není pravda, že legíny mohou nosit jen super hubené nebo osvalené modelky. Zvlášť na cvičení nebo do přírody jsou legíny vhodným oděvem pro ženy všech postav. Jen je u legín, stejně jako u všeho oblečení, potřeba myslet na to, aby vám zbytečně neškodilo a vypadaly jste v něm decentně.

Pokud cítíte, že vaše postava má nedostatky, můžou je pomoct zakrýt tvarující legíny, případně legíny s push-up efektem. Zase to s kompresí nepřežeňte, ať je vám pořád pohodlně.

Nejlichotivější jsou jednobarevné, hlavně černé legíny. Pokud se k nim přidají chytré detaily, mohou odvést pozornost od nesouměrností na postavě. Na příklad trojúhelníkové průstřihy na bocích opticky zeštíhlí stehna a boky, což je problémová partie většiny slovanských žen. Nemusíte se vyhýbat ani vzorům, pokud na ně máte náladu. Jen si dejte pozor na kombinaci zvířecích potisků s výraznými doplňky, ať nevypadáte, že jdete na karneval za Peggy Bundovou.

S nošením legín se také pojí problém zvaný camel toe. Tak se označuje, když se šev v rozkroku zařízne do intimních partií natolik, že viditelně oddělí stydké pysky, což vypadá podobně jako noha velblouda. Nemusíte být paranoidní, ženy prostě mají takto tvarované genitálie a při cvičení se možná něco vyrýsuje. Na běžné nošení však radši zvolte takový střih a tloušťku materiálu, abyste neukazovaly příliš.

Ať už nosíte cokoliv kamkoliv, hlavně se mějte rády a užijte si to!

Zdroj obrázku: Schepniy photography / Shutterstock.com