Věděli jste, že elektricky vyhřívanou deku můžete vyprat? Poradíme jak!

Vyhřívaná deka by se vám sice doma hodila, ale bojíte se, jak ji budete udržovat čistou? Nebo ji máte už nějaký ten čas doma, čistá už dávno není, a vy teď přemýšlíte, jestli vůbec půjde vyčistit nebo jestli se nakonec budete muset poohlédnout po úplně novém kousku v letácích Lidl1, podle kterých jste tu první deku také kupovali? Nemusíte věšet hlavu, i elektrická vyhřívaná deka se totiž dá vyprat, aniž byste ji poškodili. Jen musíte vědět, jak na to! My to víme a rozhodně si návod na vyprání elektrické deky nenecháme jen pro sebe!

Nejprve odpojte všechny konektory

Elektrické deky mívají jeden nebo více konektorů, kterými jsou drátky uvnitř deky připojeny ke zdroji elektřiny. Vše je potřeba odpojit. Také z deky vyprašte maximum sypkých nečistot, jako jsou drobky, prach, vlasy. Pak máte deku připravenou k namočení.

Ponořte deku do vlažné vody

Izolaci na elektrickém vedení, které v dece je, dělá nejhůř teplo a změna tlaku, samozřejmě také nevhodné kroucení a mačkání. Proto vždy musíte deku prát ve vlažné vodě, nikdy v teplé nebo dokonce v horké.

Napusťte do vany nebo do jiné větší nádoby vlažnou vodu. Připravenou elektrickou deku do ní opatrně položte, nechte ji celou ponořit, nasáknout vodou a alespoň 15 minut ji nechte v klidu odmáčet. Díky tomu bude povrch deky připraven na velmi krátké, ale účinné praní v pračce.

Následuje praní v pračce

Než podniknete další krok, zjistěte si, jak přesně ovládat vaši pračku, abyste dokázali nejen nastavit nejjemnější cyklus praní, ale také pračku včas zastavit. V pračce byste totiž neměli deku nechat prát déle než deset minut, vymáchat se může jen jednou a ždímat pouze minimálně a jen chviličku.

Do bubnu pračky tedy dejte odmočenou a jen velmi jemně vymačkanou deku, přidejte prací prostředek na jemné prádlo, nikdy agresivní detergent. A už vůbec ne bělidlo. Jestliže jste si deku polili třeba červeným vínem nebo pokapali pomerančovým či jablečným džusem, umatlali mastnýma rukama nebo čokoládou, vždy sáhněte po přírodních čističích, nikdy po chlorových.

Bělící látky by totiž poškodily izolaci na elektrickém vedení v dece. A definitivně by jej znehodnotily. Pak už byste byli nuceni hlídat online letáky DecoDoma2, abyste si mohli objednat novou elektricky vyhřívanou deku za akční cenu. Naštěstí bývají tyto deky v cenových akcích poměrně pravidelně, zejména během zimy.

Z každého programu jen trošku

Jakmile spustíte program jemného praní, nastavte si odpočítávání na deset minut. A hned jak časový limit uběhne, program zastavte a přepněte na čerpání a na jedno kolo máchání. Nakonec nechte vyždímat na ty nejnižší možné otáčky.

Jestliže se ždímání bojíte, zcela jej vynechejte. Prostě jen deku vyndejte z pračky ven a nechte ji volně vykapat do vany či ve sprchovém koutě. Deka, respektive izolace drátků, by mohla zvládnout i jemné ždímání, na cirka 400 – 500 otáček za minutu, ovšem pouze minutu, nikoliv déle. Nikdy deku nekruťte v rukou a nesnažte se z ní násilím vodu vymačkávat. Izolace by to nemusela vydržet.

Ne každá deka je ale stavěná na ždímání v pračce. Zda právě tu vaši můžete vyždímat nebo ne, to najdete v návodu k obsluze deky3, mnoho z nich je dostupných online. Zapátrat můžete i v online poradnách, které na internetu provozuje třeba Heureka.cz4 nebo velké obchody s elektrem.

Jak na správné sušení?

Jakmile deka dostatečně proschne, máte hotovo. Nikdy elektrickou deku nevěšte venku na přímé slunce. Vysoká teplota na místech, kam slunce intenzivně svítí, by totiž mohla izolaci drátků v dece nenávratně poškodit.

Takže venku můžete vypranou deku sušit, ale vždycky ve stínu a nikdy přes pravé polodne v horkém létě. Stejně tak by deka neměla venku během sušení přemrznout. A jak jsme již upozornili, největším zlem je pro izolaci změna teplot. Proto deku sušte nejlépe v interiéru, kde je snadné zachovat stálou teplotu. 

Po dokonalém vysušení můžete připojit konektory zpět a deku vyzkoušet, zda je v pořádku. Jen pozor, musí být vyschlá opravdu skvěle, zejména v konektorech nesmí zůstat zbytková vlhkost. Zkrat by byl jinak nevyhnutelný.

Co jsou alternativy chlorových bělidel?

Pokud vaši elektricky vyhřívanou deku ušpiníte čímkoliv, co nelze jen jednoduše setřít nebo odsár ubrouskem, můžete vyzkoušet přírodní čističe, které nejsou k izolaci elektrických drátků v dece tak agresivní jako chlorová bělidla. Použít můžete bílé víno, citronovou šťávu, sůl, ocet, teplé mléko či například jedlou sodu, případně kašičku z jedlé sody a octa nebo šťávy z citronu.

Většina skvrn se v boji s těmito látkami vzdá a zmizí beze stopy. Podrobný návod na alternativní čištění skvrn, kde se nepoužívají chlorová bělidla, najdete třeba na webovkách Aktuálně.cz5

Zdroje:

1. Lidl leták, dostupné na Letákomat.cz, URL: https://www.letakomat.cz/lidl/

2. DecoDoma leták, dostupné na Letákomat.cz, URL: https://www.letakomat.cz/decodoma/

3. Návody k obsluze dostupné na Data.Fast.eu, URL: https://data.fast.eu/manual/40/40025980/40025980-im-cz.pdf

4. Poradna v kategorii Elektrické dečky na Heuréka.cz, URL: https://elektricke-decky.heureka.cz/klarstein-dr-watson-xl-hzd2-dr-watson-xl-gr/poradna-otazka/577784/#question

5. Jak na skvrny: Babské rady i vhodné prostředky!, dostupné na Aktuálně.cz, URL: https://zena.aktualne.cz/bydleni/jak-na-svkrny-babske-rady-i-vhodne-prostredky/r~i:article:798968/

Náhledový obrázek: (https://pixabay.com/images/id-2668472/)

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.