Rybízová zavařenina

Sezóna drobného ovoce je v plném proudu a mnoho zahrádek ukrývá nenápadné keříky, které jsou během letních měsíců obsety drobnými červenými, bílými a černými plody. Pokud i vaše zahrádka ukrývá úrodu rybízu, ovoce s vysokým obsahem vitaminu C, připravte si z něj skvělou marmeládu. I v zimních měsících vám zavařenina bude připomínat slunečné letní dny. 

Existuje několik druhů rybízu a všechny se dají libovolně kombinovat. Kromě klasické marmelády z červeného rybízu jsou skvělé ty, kde použijeme z poloviny rybíz černý. Ten dodává kromě tmavší barvy marmeládě i velmi specifickou vůni a chuť.

Recept na marmeládu z červeného rybízu

Na domácí marmeládu budete potřebovat:

  • červený rybíz
  • cukr krystal

Množství rybízu je samozřejmě na vás, ale pro představu: ze 3,5 kg rybízu vzniknou přibližně 2 litry rybízové šťávy.  Na 1 litr rybízové šťávy se přidává 1 kg cukru.

Postup

Rybíz přeberte, suché a nevzhledné plody a lístky vyberte. Následně jej ve větším sítku opláchněte pod tekoucí vodou a dejte vařit na mírný plamen, dokud se neobjeví šťáva. To bude trvat přibližně 10 minut.  Poté ještě horký rybíz propasírujte a šťávu, kterou získáte, odměřte.

Rybíz je dost kyselý a obsahuje sám o sobě dost pektinu, proto není třeba vůbec žádný želírovací přípravek. Vystačíte si jen s cukrem. Na 1 litr rybízové šťávy přidejte 1 kg cukru. Rybízovou šťávu pak dejte vařit s cukrem, ale pouze na slabším plameni. Hotovou marmeládu poznáte podle tuhosti. Otestovat to můžeme na talířku, kdy na talířek kápnete trochu marmelády a necháte vychladnout. Po vychladnutí poznáte, zda je marmeláda tuhá. Hotovou marmeládu ihned nalijte do předem připravených umytých a suchých sklenic, uzavřete víčkem a otočte dnem vzhůru. Po vychladnutí je můžete otočit a uložit do spíže.

Tip: Rybíz se dá dobře kombinovat také s dalšími druhy ovoce. Skvěle se k němu hodí například jahody, které zjemní jeho kyselejší chuť.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.