Na krouhání a nakládání zelí je ještě čas, ale na tradiční pochoutku s hlávkového zelí nemusíme čekat. Zelníky či zelňáky jsou výborné především s čerstvého zelí. Máte rádi placky z krouhaného zelí?
Zelná pochoutka je známá již ze staročeské kuchyně, kdy se právě připravovaly jen z čerstvého zelí, nikoliv z kysaného. Postupem času se začaly připravovat i ze zelí kysaného a jejich chuť je i přesto znamenitá. Zelníky se mohou dělat dokonce i na sladko s medem, ráno k snídani, tradiční staročeské pečené zelníky se slaninou, či na slovenský způsob.Dnes pro vás máme recept na zelníky s kuřecím masem.
Zelníky s kuřecím masem
Na tyto placky budete potřebovat:
- 200 g vymačkaného kysaného zelí
- 150 g kuřecího masa (může být stehenní)
- 1 větší brambor
- 5 lžic hladké mouky
- 5 lžic mléka
- 2 vejce
- 1 lžička sušeného česneku
- Sůl, pepř, kmín
- Olej na smažení (můžete použít i sádlo)
Příprava placek ze zelí
Nejprve si připravte maso, omyté ho nakrájejte na drobné kousky. Poté nakrájené maso posolte a posypejte lžičkou sušeného česneku. Následně si pokrájíte zelí na jemno a dáte do mísy. Syrový brambor nastrouháte na hrubo a přidáte do mísy k zelí. K připraveným ingrediencím přidáte okořeněné maso, vejce, pepř, kmín, mléko a hladkou mouku. Ze všeho vypracujete těsto, které by mělo připomínat těsto na bramboráky.
Když už máte těsto hotové, je čas na rozpálení tuku na pánvi. Pak už jen kladete na pánev hromádky těsta, z nichž utvoříte placky. Zelníky smažíte pozvolna, z obou stran, hezky do zlatova. Hotové placky doporučuji pokládat na papírovou utěrku nebo ubrousek, aby se odsál přebytečný tuk. Podávat je můžete teplé i studené.
Věříme, že vám zelníky budou chutnat a zařadíte je mezi vaše oblíbená jídla. Kysané zelí je velmi zdrsavé díky mléčnému kvašen, jímž prochází. Vznikají v něm tak důležitá přírodní probiotika. A nezapomeňme, že je výborným zdrojem vitamínu C.