Pokaždé, když narazím na stánek s langoši, dostanu na ně velkou chuť. Ale kupovat tuto pochoutku na ulici, kde nemáte jistotu, jak hodně je přepálený tuk, v němž se smaží, je trochu riziko. Raději si langoše připravte doma.
V Čechách se langoše zabydlely díky návštěvám našich maďarských sousedů, ale i v Bulharsku si běžně zakoupíte placky z kynutého těsta, které pak můžete jíst na slano či na sladko. Původně tyto kynuté placky pocházely z chlebového těsta. Hospodyně každý týden zadělávaly těsto na chléb (v jižních zemích se peče chléb bílý), z toho těsta pak utrhly kousky a v podobě placek je usmažily na oleji pro nedočkavé děti. Odtud langoše.
Langoše z jogurtového těsta
Dobré těsto vám vydrží v lednici i několik dní. Můžete z něj postupně odebírat a smažit si pokaždé čerstvé langoše. Jogurt těsto skvěle nakypří a placky budou nadýchané a velmi chutné.
Na těsto budete potřebovat:
- 1 kg polohrubé mouky (může být i hladká nebo hladká a hrubá půl na půl)
- 250 ml mléka
- 4 lžíce cukru krystal
- 1 kostka droždí
- 1 balíček prášku do pečiva
- 2 vejce
- 2 kelímky bílého jogurtu (tedy cca 300 g)
- 3 lžíce oleje
- lžička soli
Z vlažného mléka, droždí a jedné lžíce cukru si připravte kvásek. V míse smíchejte mouku s práškem do pečiva, zbytkem cukru, přidejte olej, sůl, jogurt a vejce. Vše vypracujte s kváskem na polotuhé těsto. Pokud se vám zdá řídké, můžete přidat ještě trošku mouky.
Příprava a podávání langošů
Vypracované těsto dejte do mikrotenového sáčku, vytlačte vzduch, sáček zavažte a uložte do ledničky nejméně na čtyři hodiny. Z odpočinutého těsta pak podle potřeby odebíráte a pečete si langoše. Kousek těsta roztáhnete v ruce nebo rozválíte na placku a dáte smažit do rozpáleného oleje. Ten by měl být ve vyšší vrstvě, langoše v něm jakoby plavou. Hotové jsou, když je máte z obou stran osmažené dozlatova.
Podávají se s kečupem, česnekovou pastou, strouhaným sýrem, zkusit můžete i verzi s balkánským sýrem či na sladko, pomazané marmeládou nebo jen pocukrované moučkovým curem.