Tenhle problém řeší většina z nás – jak docílit toho, aby malý stísněný pokojík budil dojem vzdušné místnosti. Zařídit a vybavit interiér tak, abychom ho opticky zvětšili, není příliš složité, když znáte základní pravidla optiky.
Pohledově a pocitově zvětšit či zmenšit místnost dokážeme pomocí barev a hry světla, případn volbou nábytku a jeho umístěním v prostoru. Například do výšky situovaná stěna či zavěšení spodních skříněk pár centimetrů nad podlahu vzbudí dojem vzdušnosti. Zásadní pravidlo pro malé prostory je pravidelný úklid. I jen pár kousků pohozeného prádla vzbuzuje pocit naplněnosti a stísněnosti.
Tmavá zmenšuje, světlá zvětšuje
Do malých místností použijte jednoznačně světlé barvy. Tmavá prostor ještě opticky zmenší, takže si budete připadat stísněně. Pokud chcete v interiéru výraznější barvy, volte je jen na doplňky, případně ji použijte na jednu menší stěnu nebo na její část. Světlou volte nejen barvu na zdi, ale i nábytek. Ten by měl být lehký, variabilní, ideálně štosovatelný a závěsný – nic masivního. V malém pokoji je dobré co nejvíc nábytku připevnit na stěny, do výšky, klidně až ke stropu. Tam pak uložíte věci, které nepotřebujete každý den. Dobře poslouží také nábytek průhledný, který nezastaví světelné paprsky.
Světlo a lesk
Malá místnost s velkými okny působí prostorněji, než velká s malými okny. Pokud to můžete ovlivnit, volte velká okna, kde to není možné, pořiďte si dostatek svítidel. Dobře nasvícený pokoj působí prostorně, i když jen na oko. Nezbavujte se dobrovolně světla záclonami a závěsy, pokud potřebujete, pořiďte si pro potřebné soukromí rolety. Denní světlo dokáže s malou místností přímo zázraky, tak mu nic nestavte do cesty.
Stejně jako hodně světla i lesklé plochy dokážou prostor opticky zvětšit. Zkuste zrcadlo přes celou zeď, případně v ložnici šatní skříň s posuvnými zrcadlovými dvířky. V předsíni získáte nalepovacími dlaždicemi nebo tapetou se zrcadlovým efektem.