Asijské kuchyni propadlo již mnoho lidí. Mezi nejoblíbenější jídla, která si už připravujeme běžně doma a přizpůsobujeme svým chutím a potřebám je je takzvaná “čína”, tedy masozeleninová směs ochucená orientálním kořením.
Kuřecí, vepřová, na kari, či z kapra, variant existuje opravdu mnoho. Kulinářské umění se meze nekladou, s tím by jistě souhlasil každý pořádný gurmán. Mezi nejčastější druh číny patří jistě kuřecí. Jednu si můžete zkusit připravit díky následujícímu receptu, je opravdu snadný.
Poctivá kuřecí čína
Suroviny:
- 2 kuřecí prsa
- 2 červené papriky
- pórek
- Jidášovo ucho cca 40 g
- bambusové výhonky (půl plechovky)
- 1 větší mrkev
- burské oříšky
- půlka cibule
- sojová omáčka (6 až 8 lžic)
- koření Čína (3 – 4 lžíce)
- stolní olej
Jak postupovat
Důležitá je počáteční příprava. Do misky s vlažnou vodou na dvě hodiny dejte nabobtnat ucho Jidášovo. Maso si nakrájejte na nudličky, zalijte stolním olejem,smíchejte s kořením Čína a nechte 2 hodiny odležet. Než se maso namarinuje, nakrájíte si zeleninu na stejné kostičky, pórek na kolečka, a jelikož je mrkev tvrdá zelenina, krájíte jí na tenké plátky. Měli byste vědět že v hotové číně by zelenina neměla být příliš měkká, ale příjemně křupavá.
Z namočených hub vykrojte tvrdý střed a nakrájejte na nudličky. Připravené maso osmahněte na rozpáleném olej v hlubší pánvi. Olejem nemusíte příliš šetřit, mělo by ho být tolik, aby se maso moc nepřichytávalo na dno pánve Nechte ho zatáhnout, aby zůstalo šťavnaté, proto je důležité abyste maso hned nemíchali. Následně přidáváte ostatní připravené suroviny. Začnete s cibulí nakrájenou na kostičky, poté přidáte houby, připravenou papriku, mrkev, bambusové výhonky, na kolečka nakrájený pórek,burské oříšky a necháte dusit. Po následujících třech minutách zalijete čínu sójovou omáčkou. Kuřecí čínu nechte dál dusit, dokud maso není měkké. Podávat můžete s rýží, ale autentičtější bude s čínskými nudlemi.