Pásový opar a jeho léčení

Pásový opar – neboli herpes zoster – je nervové onemocnění s kožními projevy, které zpravidla nepředstavuje nějakou hrozbu, ovšem i tak je velmi nepříjemné a může nemocnému způsobit trvalé postižení. Způsobují jej viry a poprvé se s ním setkáváte v dětském věku v podobě planých neštovic, které si každý z nás prodělá jen jednou za život. Viry způsobující toto onemocnění však mají schopnost schovat se v některých buňkách, kdy následně stačí oslabení naší obranyschopnosti, aby došlo k výsevu pásového oparu. Pásový opar může způsobit i stres, úraz, šok nebo například porucha výživy.

Jak se pásový opar projevuje?

Prvním příznakem pásového oparu je svědění na konkrétní místě našeho těla, kde můžeme rovněž pociťovat i trnutí nebo bolest. Na tomto místě se následně vytvoří skupina puchýřků – symbolicky zaujmou tvar pásu – které po určitém čase prasknou a dané místo začne mokvat. Po několika dnech se vytvoří stroupky – mnohdy i s příměsí krve – které se časem odloupnou a kůže pod ním již bude zhojená.

Další příznaky pásového oparu:

  • píchání
  • pnutí
  • pálení
  • celková schvácenost
  • malátnost
  • slabost
  • teplota
  • zažívací potíže

Kde se nejčastěji vyskytuje?

Mezi nejčastěji postižená místa patří hrudník, bedra a obličej v okolí očí. Není to však podmínkou, neboť se pásový opar může objevit kdekoli na těle. Výsev se objevuje v pruzích.

Léčba pásového oparu

Při léčbě pásového oparu je nedůležitější začít s vhodnou léčbou co možná nejdříve – nejlépe na samotném začátku výsevu. Obecně platí, že čím dříve se s léčbou začne a čím dříve se nemocnému podají vhodné léky, tím je léčba účinnější a její efekt výraznější. Pásový opar se léčí podáním celkovým protivirových léčiv – neboli antivirotik – které se zpravidla užívají v tabletkách.

Je-li nemocný pásovým oparem postižen rozsáhle, pak se přistupuje k jeho hospitalizaci a léčbě prostřednictvím infuze, která podstatně zkrátí proces hojení a výrazně tiší bolest.

Kromě antivirotik se nemocní léčí pomocí zásypů či speciálních past sloužících k rychlejšímu zasychání mokvajících puchýřků, podobě jako je tomu u planých neštovic. Léčba pásového oparu zpravidla trvá 3-4 týdny.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.