Říká se jim ranní nevolnosti, ale postihnout vás mohou kdykoliv během dne. Víc než 70 % nastávajících maminek tuhle nepříjemnou stránku těhotenství zná a polovinu z nich trápí ui pravidelné zvracení. Naštěstí existují způsoby, jak zmírnit žaludeční nevolnost, případně ji zcela odstranit.
Nic netrvá věčně, i tyto nepříjemnosti obvykle zmizí hned po prvním trimestru. A jak ho tedy ve zdraví přečkat a užívat si především radost z nového života? Zkuste některou z prověřených babských rad.
Začněte sušenkou
I když nemáte ani pomyšlení na jídlo a žaludek se vám po ránu houpe jako na vodě, těhotná žena by neměla hladovět. Takže dřív, než se dostaví skutečná chuť na konkrétní jídlo, sáhněte po něčem nenápadném, jemné sušence, slaném krekru, kousku bílého pečiva… Vpravte do sebe cokoliv, co vám žaludek “nastartuje” a on si sám řekne, co chce.
Poslouchejte svoje chutě
Stává se vám, že i sebelákavě připravené jídlo nejste schopná v danou chvíli pozřít? Nenuťte se. Zkuste si uvědomit, o co si váš žaludek říká. Možná má právě teď na banán nebo na jogurt, možná rovnou na kelímek zmrzliny. Ikdyž byste se i v těhotenství měla řídit co nejvíc pravidly zdravého stravování, občas nějaký ten úlet si klidně dopřejte. Pořád je lepší sníst aspoň něco, než kvůli nechutenství hladovět.
Pomáhají výrazné chutě
Naše babičky nedaly dopustit na zázvor. Kandovaný, v sušenkách nebo jako čaj, zázvor je na ranní nevolnosti nejúčinnější. Stejně působí například máta. Mátový čaj běžně používáme při žaludečních potížích, stejně dobře se dá upíjet i v těhotenství. Pokud nejste na bylinkové čaje, třeba oceníte to, že při nevolnostech účinně uleví i obyčejná peprmintová žvýkačka.
Dopřejte si svěží vůně
Nevolnost občas vyprovokuje závan nepříliš příjemného intenzivního odéru. Nemusí to být zrovna pachy z kuchyně či dokonce z odpadků, někdy postačí silná vůně kolínské v tramvaji. Pro tyto případy se vyzbrojte lahvičkou s citronovým nebo rozmarýnovým olejíčkem, doma pomůžou difuzéry nebo aromalampy s vůní citrusových plodů.