Dukanova dieta

Autorem diety je francouzský odborník na výživu Dr. Pierre Dukan, který ji popsal v knize „Neumím zhubnout“. Dukanova dieta u nás možná nepatří k nejznámějším, díky ní ale zhublo hodně žen a mužů, stravují se podle ní i známé osobnosti. Dieta radikálně omezuje potraviny s vysokým obsahem cukru (sacharidů), naopak zvyšuje příjem bílkovin. 

Dukanova dieta je rozdělena do čtyř fází:

  • ATTACK – útočná
  • CRUISE – dosažení ideální váhy
  • CONSOLIDATION – upevnění ideální váhy
  • STABILIZATION – udržení ideální váhy

V první fázi si musíte vystačit jen s bílkovinami, v každé další pak můžete přidávat nově povolené potraviny.

Čtyři fáze Dukanovy diety

  1. fáze ATTACK trvá obvykle 5 dní a je velmi přísná. Jíst smíte jen bílkoviny, tedy libové maso (vařené, dušené, grilované nebo pečené), vaječné bílky, nízkotučné jogurty a nízkotučné sýry. K tomu si denně přidáte 1 – 2 čajové lžičky ovesných otrub a nejméně 2 litry vody. Jestli si chcete tuto fázi prodloužit, je nezbytné užívat vitamínové doplňky. Délka fáze je závislá na tom, kolik chcete zhubnout, přesto by neměla být delší než 10 dní.
  2. fáze – CRUISE by podle Dr. Dukana měla být rozdělena na čistě bílkovinné dny a dny, kdy si do jídelníčku zařadíte také zeleninu. A stále jíte ovesné otruby. V této fázi hubnete přibližně rychlostí 0,5 kg za tři dny. Setrvat v ní musíte do té doby, než dosáhnete požadované váhy.
  3. fáze – CONSOLIDATION už povoluje i 1 porci ovoce denně (kromě banánů, hroznového vína a třešní), můžete dopřát během týdne také dvě jídla obsahující škrob: těstoviny, kuskus, čočku, rýži nebo brambory – maximálně však 200 gramů. A 1x za týden musíte stále dodržovat čistě bílkovinný den. potraviny přidávejte opatrně a hlídejte váhu, abyste opět nepřibírali. jestli ano, vyřaďte část sacharidů.
  4. fáze – STABILIZATION je fáze, kterou byste měli dodržovat do konce života. Takže víceméně jde o změnu stravovacího režimu tak, aby váha zůstala tam, kde ji chcete mít. Doktor Dukan spoléhá na to, že se lidé během tří předchozích fází naučí, co jejich tělu dělá dobře, a bude podle toho jíst. Stále doporučuje přidávat si do jídla 3 lžičky ovesných otrub denně kvůli dobrému vyprazdňování.
Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.